Home India ମାତ୍ର ୫୦୦ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରି ମହିଳା ହୋଇପାରିବେ ଇନଭେଷ୍ଟର, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଠାରେ କରିବେ ନିବେଶ

ମାତ୍ର ୫୦୦ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରି ମହିଳା ହୋଇପାରିବେ ଇନଭେଷ୍ଟର, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଠାରେ କରିବେ ନିବେଶ

0
ମାତ୍ର ୫୦୦ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରି ମହିଳା ହୋଇପାରିବେ ଇନଭେଷ୍ଟର, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଠାରେ କରିବେ ନିବେଶ

ଭୁବନେଶ୍ଵର, ୦୭/୦୮ : ମହିଳାମାନେ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣରେ ସଞ୍ଚୟ କରି ନିଜ ପରିବାରକୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା କରିପାରିବେ। ସମୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଦଳୁଛି। ମହିଳାମାନଙ୍କର ହାରାହାରି ବୟସ ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ। ଯଦିଓ ଗୃହିଣୀମାନେ ଆଦୌ ରୋଜଗାର କରନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟରତ ମହିଳାମାନେ ଶିଶୁ ପାଳନର ଦାୟିତ୍ବ ଯୋଗୁଁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ କମ୍ ରୋଜଗାର କରନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସେଥିରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାର ସଠିକ୍ ଉପାୟ ଜାଣିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ। ମହିଳାମାନେ କେବଳ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣରେ ସଞ୍ଚୟ କରି ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମାନଙ୍କ ସଞ୍ଚୟକୁ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ବିନିଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ ତାହା ଜାଣିବା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।

ସର୍ବପ୍ରଥମେ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଯେ ତୁମେ କେତେ ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ କରୁଛ ଏବଂ ତୁମେ ଏଥିରୁ କେତେ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛ ? ଆପଣ ନିଜ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ମାସକୁ ୫୦୦ ରୁ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ କିମ୍ବା ଭବିଷ୍ୟତର ଆର୍ଥିକ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ସଠିକ୍ ଯୋଜନା କରି ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବେ।

ଡାକ ଘର- ଡାକଘରେ ଆରଡି ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଟଙ୍କା ବୁଡ଼ିଯାଏ ନାହିଁ। ଏହି ଯୋଜନାରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣର ଜମା କରି, କିଛି ବର୍ଷ ପରେ ଭଲ ଟଙ୍କା ପାଇପାରିବେ। ଏଥିରେ ଆପଣ ପ୍ରତି ମାସରେ ୧୦୦ ରୁ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ। ସର୍ବାଧିକ ରାଶି ଉପରେ କୌଣସି ସୀମା ନାହିଁ।

କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ଅଂଶଧନ- ସାମର୍ଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀର ଷ୍ଟକ୍‌ରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ବିନିଯୋଗ କରି ମହିଳାମାନେ ଭଲ ଲାଭ ଅର୍ଜନ କରିପାରିବ। ନିବେଶ କରିବାବେଳେ ଏପରି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ବାଛନ୍ତୁ ଯାହା ଭଲ ଅଭିବୃଦ୍ଧି କରୁଛି। କୌଣସି କମ୍ପାନୀର ଅଂଶଧନ କିଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଭଲ ଭାବରେ କରନ୍ତୁ। ୭ରୁ ୧୦ ବର୍ଷ ପରେ ବିକ୍ରୟ କରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସହିତ ସେୟାର କିଣନ୍ତୁ।

ମ୍ୟୁଚୁଆଲ୍ ଫଣ୍ଡ୍- ବିନିଯୋଗ ପାଇଁ ମ୍ୟୁଚୁଆଲ୍ ଫଣ୍ଡ୍ ଏକ ଉତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ। ଯଦି ଆପଣ ଏକ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପାଇଁ ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତି, ତେବେ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ। ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ ଇକ୍ୱିଟି ମ୍ୟୁଚୁଆଲ୍ ଫଣ୍ଡ, ମ୍ୟୁଚୁଆଲ୍ ଫଣ୍ଡ କିମ୍ବା ହାଇବ୍ରିଡ୍ ମ୍ୟୁଚୁଆଲ୍ ଫଣ୍ଡ ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବେ। ମ୍ୟୁଚୁଆଲ୍ ଫଣ୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ଛୋଟ ସଞ୍ଚୟ ମଧ୍ୟ ଇକ୍ୱିଟି ପରି ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦେଇପାରେ। ଆପଣ ପ୍ରତି ମାସରେ ସଞ୍ଚୟ କରି SIP ମାଧ୍ୟମରେ ମ୍ୟୁଚୁଆଲ୍ ଫଣ୍ଡରେ ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବେ। ଯଦି ଆପଣ ମାସକୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ସହଜରେ ୧୫ ବର୍ଷରେ ୫୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ପାଇପାରିବେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here