Home India ପ୍ରତି ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ସାଇମା ଉବୈଦ, ଭାରା ଉତ୍ତୋଳନରେ କରିଛନ୍ତି ରେକର୍ଡ

ପ୍ରତି ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ସାଇମା ଉବୈଦ, ଭାରା ଉତ୍ତୋଳନରେ କରିଛନ୍ତି ରେକର୍ଡ

0
ପ୍ରତି ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ସାଇମା ଉବୈଦ, ଭାରା ଉତ୍ତୋଳନରେ କରିଛନ୍ତି ରେକର୍ଡ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୭/୧୧ : କ୍ରୀଡ଼ାରେ ମହିଳାମାନଙ୍କର ଅଂଶଗ୍ରହଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ମହିଳା ହକି ଦଳ ଏବଂ ମହିଳା କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ମଧ୍ୟ ପୁରୁଷ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପରି ସମାନ ମାନ୍ୟତା ପାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ମହିଳାମାନେ କୁସ୍ତି, କବାଡି ଏବଂ ପୁରୁଷଙ୍କ ପରି ଶରୀର ନିର୍ମାଣ ଭଳି କ୍ରୀଡ଼ାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଫିଲ୍ମ ଦଙ୍ଗଲ ହେଉ କିମ୍ବା ଚକ ଦେ ଇଣ୍ଡିଆ ଝିଅମାନେ ଏହି ସବୁ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କୁସ୍ତି ଏବଂ ହକି ଖେଳୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଆଜି ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ ମହିଳାମାନେ କୁସ୍ତି, କବାଡି ଏବଂ ଭାରୋତ୍ତୋଳନରେ କ୍ୟାରିୟର କରୁଛନ୍ତି। କାଶ୍ମୀରର ଝିଅମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି କ୍ରୀଡ଼ାରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। କାଶ୍ମୀରର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ପାୱାର ଲିଫ୍ଟର ହେଉଛନ୍ତି ସାଇମା ଉବୈଦ । ପାୱାର ଲିଫ୍ଟିଂରେ ନିଜର ନାମ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ସାଇମା ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ପଦକ ଜିତି ପ୍ରମାଣ କରିଛନ୍ତି ଯେ ମହିଳାମାନେ କାହାଠାରୁ କମ୍ ନୁହଁନ୍ତି।

ସାଇମା ମୂଳତଃ ଶ୍ରୀନଗର, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ବାସିନ୍ଦା। ସେ ତାଙ୍କର ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ଶ୍ରୀନଗରରୁ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଶ୍ରୀନଗର ସରକାରୀ କଲେଜରୁ ଅଧିକ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ। ସେ ହୋମ ସାଇନ୍ସରେ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି | ସେ ଭାରା ଉତ୍ତୋଳନରେ ନିଜ କ୍ୟାରିଅର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେ ବିବାହିତା ଏବଂ ଏକ ସନ୍ତାନର ମା ମଧ୍ୟ ଅଟନ୍ତି। ଏହା ସତ୍ତ୍ଵେ ସେ ତାଲିମ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଏଥିପାଇଁ ସମର୍ଥନ କରନ୍ତି।

ପାୱାର ଲିଫ୍ଟରେ ସାଇମାଙ୍କ କ୍ୟାରିଅର୍-

ବାସ୍ତବରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପାୱାର ଲିଫ୍ଟିଂ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ। ଯଦିଓ ପୁରୁଷମାନେ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ୨୦୨୧ ମସିହାରେ, ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପାୱାର୍ ଲିଫ୍ଟିଂ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ସାଇମା ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ସାଇମା ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତି ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ତଥା ଦେଶ ପାଇଁ ଗୌରବ ଆଣିଥିଲେ। ସାଇମାଙ୍କର ୨୫୫ କିଲୋଗ୍ରାମ ଓଜନ ଉଠାଇବାର ସଫଳତା ଅଛି।

ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସାଇମା ପିଲାଦିନରୁ ଭାରା ଉତ୍ତୋଳନକୁ ଭଲ ପାଉଥିଲେ ଏବଂ ଏହାକୁ ଏକ ବୃତ୍ତି କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ। ସେ ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ଜିମ୍ ଯିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ବିବାହ ପରେ ମଧ୍ୟ ସାଇମା ତାଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ଭୁଲି ନଥିଲେ ବରଂ ତାଲିମ ଜାରି ରଖିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଉବୈଜ ହାଫିଜ ମଧ୍ୟ ସାଇମାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here