Home India ଜି -20 ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀର ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ଵ ନେବେ ୧୯ ମହିଳା କମାଣ୍ଡୋ

ଜି -20 ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀର ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ଵ ନେବେ ୧୯ ମହିଳା କମାଣ୍ଡୋ

0
ଜି -20 ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀର ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ଵ ନେବେ ୧୯ ମହିଳା କମାଣ୍ଡୋ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୦୪/୦୯ : ଜି -20 ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ଆସନ୍ତା ସେପ୍ଟେମ୍ଵର ୯ ଏବଂ ୧୦ ତାରିଖକୁ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଜି -20 ଇଭେଣ୍ଟକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କରିବା ପାଇଁ ଭାରତରେ ଜୋରଦାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି। ଏହି ସମୟରେ ବିଦେଶୀ ଅତିଥିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସେମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଠୋସ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ଏହି ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ସେଥିପାଇଁ ସରକାର ମଧ୍ୟ ତିନି ଦିନ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ସରକାର ବିଦେଶୀ ଅତିଥିମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବୁଲେଟ୍ ପ୍ରୁଫ୍ ଲିମୋଜାଇନ୍ କାର୍ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି। ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ପୋଲିସକୁ ମାର୍କସମାନ ତାଲିମ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି। ତେବେ ଏଥର ତାଲିମ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର। କାରଣ ପୁରୁଷଙ୍କ ବଦଳରେ ମହିଳା ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ତାଲିମ ପାଇଁ ପଠାଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୯ ଜଣ ମହିଳାଙ୍କୁ ଟ୍ରେନିଂ ଦିଆଯାଇଛି। ମାର୍କସମ୍ୟାନ୍ ଟ୍ରେନିଂ କ’ଣ, ମହିଳା ପୋଲିସ୍ କିପରି ଜି -20ରେ ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ଵ ପରିଚାଳନା କରିବେ ଏବଂ ଏହି ତାଲିମ ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ଜିନିଷ ଜାଣନ୍ତୁ।

ମାର୍କସମ୍ୟାନ୍ ଟ୍ରେନିଂ କ’ଣ?
କୌଣସି ବିଶେଷ ଅପରେସନ୍ କରିବାକୁ ଭାରତୀୟ ସେନା ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ମାର୍କସ୍ କମାଣ୍ଡୋ ଏବଂ କେତେକ କୋବ୍ରା କମାଣ୍ଡୋ ଅଛନ୍ତି। ଠିକ୍ ସମାନ ଘଟଣା ପୋଲିସରେ ମଧ୍ୟ ଘଟେ। କେତେକ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମାର୍କସମ୍ୟାନ୍ ତାଲିମ ଦିଆଯାଏ। ଏହି ତାଲିମରେ ପୋଲିସ୍ କୁ ସୁଟର କରିବା ଉପରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଏ।

ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏଥର ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ମାର୍କସମ୍ୟାନ୍ ଟ୍ରେନିଂ ପାଇଁ ପଠାଯାଇଛି। ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର କରାଇରାରେ ଏହି ତାଲିମ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ୧୯ ଜଣ ମହିଳାଙ୍କୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ କୌଶଳ ୟୁନିଟରେ ତାଲିମ ପାଇଁ ପଠାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ମାର୍କ୍ସ ମହିଳାମାନଙ୍କ ତାଲିମ ପାଇଁ ଏହି ସମସ୍ତ ମହିଳା ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପଠାଯାଇଥିଲା। ଏହି ତାଲିମ ପ୍ରାୟ ଏକ ମାସ ପାଇଁ ଥିଲା।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here