Home Health ଚର୍ମ ଓ କେଶ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଚାଉଳ ପାଣି

ଚର୍ମ ଓ କେଶ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଚାଉଳ ପାଣି

0
ଚର୍ମ ଓ କେଶ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଚାଉଳ ପାଣି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୨/୦୧ : ଆମ ରୋଷେଇ ଘରେ ଥିବା ଅନେକ ଜିନିଷ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ବ୍ୟତୀତ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ଅନେକ ଥର, ସୂଚନା ଅଭାବରୁ, ଆମେ ଉପକାରୀ ଜିନିଷ ମଧ୍ୟ ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥାଉ। ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଚାଉଳ ପାଣି। ଅନେକ ଥର ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଫୋପାଡି ଦିଅନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ। ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଜାପାନରେ ଚାଉଳ ପାଣି ଅନେକ ଉପାୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଆସୁଛି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଚାଉଳ ପାଣି ଏକ ପ୍ରକାର ଷ୍ଟାର୍ଚି ୱାଟର୍। ଚାଉଳ ଧୋଇବା ପରେ ତାହାର ପାଣିରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ମିନେରାଲ୍ସ ମିଳିଥାଏ। ଯେପରି- ଆମିନୋ ଏସିଡ୍, ଭିଟାମିନ୍ ବି, ଭିଟାମିନ୍ ଇ, ମିନେରାଲ୍, ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ। ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଚାଉଳ ପାଣିର ଉପକାର ବିଷୟରେ…

ଆଣ୍ଟି-ଏଜିଙ୍ଗ୍ ବେନିଫିଟ୍ :
ଚାଉଳ ପାଣିରେ ଆମିନୋ ଏସିଡ୍, ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ମିନେରାଲ୍ସ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ। ଏହା ଚର୍ମର ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମନ୍ଥର କରିଥାଏ। ଏହା ସହିତ ଚାଉଳ ପାଣି ମଧ୍ୟ ଚର୍ମର ଇଲାସ୍ଟିସିଟି ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ପ୍ରଭାବ କମ୍ ଦେଖାଯାଏ।

ସ୍କିନ୍ ଗ୍ଲୋ କରିଥାଏ :
ଗ୍ଲୋଇଙ୍ଗ୍ ସ୍କିନ୍ ପାଇବା ପାଇଁ ଚାଉଳ ପାଣି ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ସହିତ ଏହା ଇଭେନ୍ ସ୍କିନ୍ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାଏ। ଚେହେରା ଉପରେ ଏହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ।

ସନବର୍ଣ୍ଣରୁ ରକ୍ଷା :
ଚାଉଳ ପାଣିକୁ ମଧ୍ୟ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଦ୍ୱାରା ହେଉଥିବା କ୍ଷତିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରେ। ସନବର୍ଣ୍ଣ, ରେଡନେସ୍, ଇଫ୍ଲେମେସନ୍, କୁଣ୍ଡେଇହେବା ଭଳି ସମସ୍ୟାରୁ ଚାଉଳ ପାଣି ଶୀଘ୍ର ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ। ସନବର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଟ୍ୟାନିଂର ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଏହା ସାହାଯ୍ୟରେ ଦୂର ହୋଇଥାଏ।

ହେୟାର ଗ୍ରୋଥ୍ :
ଚାଉଳ ପାଣି ମଧ୍ୟ ଭଲ କେଶ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରେ। ଚାଉଳ ପାଣିରେ କେଶ ଧୋଇବା ଦ୍ୱାରା କେଶ ସାଇନ୍ ଏବଂ ମଜବୁତ ହୋଇଥାଏ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here