Home India ଜାଣନ୍ତୁ କେବେ ଏବଂ କାହିଁକି ପାଳନ କରନ୍ତି ମହିଳା ସମାନତା ଅଧିକାର ?

ଜାଣନ୍ତୁ କେବେ ଏବଂ କାହିଁକି ପାଳନ କରନ୍ତି ମହିଳା ସମାନତା ଅଧିକାର ?

0
ଜାଣନ୍ତୁ କେବେ ଏବଂ କାହିଁକି ପାଳନ କରନ୍ତି ମହିଳା ସମାନତା ଅଧିକାର ?

ଭୁବନେଶ୍ଵର, ୧୬/୦୮ : ମହିଳାମାନେ ଆଇନଗତ ଭାବରେ ପୁରୁଷଙ୍କ ପରି ସମାନ ଅଧିକାର ପାଇଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସମାଜରେ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଅସମାନତା ରହିଛି। ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଏକ ଭିନ୍ନ ମାନସିକତା ଅଛି। ଆଜି ବି ସମାଜରେ ମହିଳାମାନେ ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଅଧିକାର ପାଇ ନାହାଁନ୍ତି। ତଥାପି, ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସମାନ ଅଧିକାର ଏବଂ ସ୍ଥାନ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଛି। ଦେଶରେ ଲିଙ୍ଗଗତ ସମାନତା ଆଣିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟସଭା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜଗଦୀପ ଧନଖଡ଼ ଚାରିଜଣ ମହିଳା ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ (୫୦ ପ୍ରତିଶତ) ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ମନୋନୀତ କରିଛନ୍ତି।

ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସମାନତା ଅଧିକାର ପ୍ରଦାନ କରିବା ଏବଂ ସମାଜରେ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଢ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ମହିଳା ସମାନତା ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ। ପ୍ରତିବର୍ଷ ୨୬ ଅଗଷ୍ଟରେ ମହିଳା ସମାନତା ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ। ୧୯୨୦ରୁ ଏହି ଦିନ ପାଳନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

ଏହାର ଇତିହାସ-
ଆମେରିକାରେ ମହିଳା ସମାନତା ଦିବସ ପ୍ରଥମେ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା। ମହିଳାଙ୍କ ଅଧିକାର ପାଇଁ ଆମେରିକାରେ ୧୮୫୩ରେ ସଂଗ୍ରାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ମହିଳାଙ୍କ ସମାନତା ଦାବିରେ ୫୦ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ ୧୯୨୦ରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ମହିଳାମାନେ ଅଧିକାର ପାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ଏହି ଦିନ ମହିଳା ସମାନତା ଦିବସ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା।

ମହିଳା ସମାନତା ଦିବସ ପାଳନ କରିବାର କାରଣ- ଆମେରିକାର ମହିଳାମାନଙ୍କର ଭୋଟ୍ ଦେବାର ଅଧିକାର ନଥିଲା। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବିବାହିତ ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପତ୍ତି ଅଧିକାର ଦାବି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଅଧିକାରର ଚାହିଦା ପାଇଁ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ ୨୬ ଅଗଷ୍ଟ ୧୯୨୦ ରେ ଭୋଟ୍ ଦେବାର ଅଧିକାର ସହିତ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା। ଭାରତର ମହିଳାମାନେ କେବଳ ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନ ସମୟରେ ଭୋଟ୍ ଦେବାର ଅଧିକାର ପାଇଲେ। ପ୍ରଥମେ ଆମେରିକାରେ ଏବଂ ପରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ୨୬ ଅଗଷ୍ଟ ମହିଳା ସମାନତା ଦିବସ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଏହି ବର୍ଷ ମହିଳା ସମାନତା ଦିବସ ୨୦୨୩ର ବିଷୟବସ୍ତୁ ହେଉଛି ‘ଆଲିଙ୍ଗନ ଗୁଣବତ୍ତା’ ଅର୍ଥାତ୍ ସମାନତାକୁ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ। ଏହି ଥିମ୍ ୨୦୨୧-୨୬ ରଣନୀତିକ ଯୋଜନାର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇ ରହିଛି। ଏହି ଥିମ୍ ଲିଙ୍ଗଗତ ସମାନତା ହାସଲ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଆଲୋକିତ କରେ। ଯାହା କେବଳ ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ମୌଳିକ ମାନବିକ ଅଧିକାର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଜରୁରୀ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here