Home India ଆଇପିଏସ୍ ଡି ରୁପା କିଏ ? ଯିଏ ଜଣେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କରିଥିଲେ ଗିରଫ

ଆଇପିଏସ୍ ଡି ରୁପା କିଏ ? ଯିଏ ଜଣେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କରିଥିଲେ ଗିରଫ

0
ଆଇପିଏସ୍ ଡି ରୁପା କିଏ ? ଯିଏ ଜଣେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କରିଥିଲେ ଗିରଫ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୮/୧୦ : ଭାରତରେ ନାରୀଙ୍କୁ ଦେବୀର ସ୍ଵରୂପ ବୋଲି ମାନନ୍ତି। ଜଣେ ନାରୀ ମା’ ହୋଇପାରେ ଆଉ ସମୟ ଆସିଲେ ଚଣ୍ଡୀ ବେଶ ଧରି ସଂହାର କରିପାରେ। ଆମେ ଏଭଳି ଜଣେ ସାହାସୀ, ନିର୍ଭୀକ ମହିଳାଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯିଏ ତାଙ୍କର କର୍ତ୍ତବ୍ୟନିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଖୁବ୍ ପରିଚିତ। ତାଙ୍କର ନାଁ ଶୁଣିଲେ ଅପରାଧୀମାନେ ଥରି ଉଠନ୍ତି। ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଆଇପିଏସ୍ ଡି ରୁପା। ତାଙ୍କ ନାମରେ ଅନେକ ସଫଳତା ରହିଛି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ମହିଳା ତାଙ୍କ ସାହସର କାହାଣୀ ଶୁଣି ଗର୍ବିତ ହେବେ।

୨୦୦୦ ବ୍ୟାଚର ଆଇପିଏସ୍ ଡି ରୁପା କର୍ଣ୍ଣାଟକ ପୋଲିସ ବିଭାଗରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ। ୨୦ ବର୍ଷ କ୍ୟାରିଅରରେ ସେ ୪୦ ଥର ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ କର୍ଣ୍ଣାଟକର କୁଭେମ୍ପୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ସ୍ଵର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ସହ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ସେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ସାଇକୋଲୋଜିରେ ଏମଏସସି କରିଥିଲେ। ୨୦୦୦ ମସିହାରେ, ସେ UPSC ପରୀକ୍ଷାରେ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ରାଙ୍କ ୪୩ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ସର୍ଦ୍ଦାର ଭାଲାଭଭାଇ ପଟେଲ ନ୍ୟାସନାଲ ପୋଲିସ ଏକାଡେମୀରୁ ତାଲିମ ନେଇଥିଲେ। ଟ୍ରେନିଂ ସମୟରେ ଡି ରୁପା ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଚରେ ୫ମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ କର୍ଣ୍ଣାଟକ କ୍ୟାଡରରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ଡି ରୁପାଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପୋଷ୍ଟିଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଧରୱାଡ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏସପି ଭାବରେ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ସେ ଗଡାଗ ଜିଲ୍ଲା, ବିଡର ଏବଂ ୟାଦଗିର ଜିଲ୍ଲାରେ ଏସପି ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ସେ ୨୦୦୩ରେ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ମୁନିଶ ମୋଗଗିଲଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ।

୨୦୦୭ ମସିହାରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ତତ୍କାଳୀନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉମା ଭାରତୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ସେ ଲାଇମଲାଇଟ୍‌କୁ ଆସିଥିଲେ। ଏକ ବର୍ଷ ପରେ, ୨୦୦୮ରେ, ଡି ରୁପା ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଯବାଗଲଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ସେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ତାଙ୍କ ବିଭାଗର ଡିଏସପି ଶ୍ରୀ ମାସୁତିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିଲମ୍ବିତ କରିଛନ୍ତି।

ଆଇପିଏସ୍ ଡି ରୁପା ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରରେ ଅନେକ ସ୍ଥାନାନ୍ତରର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ। ଅନେକ ଅପରାଧୀଙ୍କ ଧମକ ଶୁଣିଛନ୍ତି। ସେ ରାଜନୈତିକ ଦୁର୍ନୀତି ବିରୋଧରେ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ। ନିଜ ବିଭାଗର ସ୍କାମ ସିନିୟର ଏବଂ ଅଧସ୍ତନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ନାମ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ତାମିଲନାଡୁର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜୟଲଳିତାଙ୍କ ସହକାରୀ ଭି.କେ ସାସିକାଲା କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଜେଲ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଅଗ୍ରାଧିକାର ଭିତ୍ତିରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଡି ରୁପା ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଯିଏକି ତାଙ୍କ ରାଜ୍ୟରେ ଗୃହ ସଚିବ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ସେ ମଧ୍ୟ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ, ଯାହାକୁ ପୋଲିସ ବିଭାଗରେ ସାଇବର ଅପରାଧର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here