Home Health ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ ବ୍ରୋକୋଲି ସାଲାଡ୍, ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି କରିବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ

ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ ବ୍ରୋକୋଲି ସାଲାଡ୍, ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି କରିବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ

0
ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ ବ୍ରୋକୋଲି ସାଲାଡ୍, ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି କରିବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ

ଭୁବନେଶ୍ଵର, ୧୮/୦୪ : ବ୍ରୋକୋଲି ହେଉଛି ଏକ ସବୁଜ ପନିପରିବା ଯାହା ଫୁଲକୋବି ପରି ଦେଖାଯାଏ। ଏଥିରେ ପ୍ରୋଟିନ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ଆଇରନ୍, ଜିଙ୍କ, ସେଲେନିୟମ୍, ଭିଟାମିନ୍-ଏ ଏବଂ ସି ପରି ଗୁଣ ରହିଛି। ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଆପଣଙ୍କର ମଧୁମେହ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣଙ୍କ ଯକୃତ ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ । ଏହାକୁ ଆପଣ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ଖାଇ ପାରିବେ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ବ୍ରୋକୋଲି ସାଲାଡ ରେସିପି ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛି। ବ୍ରୋକୋଲି ସାଲାଡର ବ୍ୟବହାର ଆପଣଙ୍କୁ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଏବଂ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ।

୧ କପ୍ ବ୍ରୋକୋଲି
୧ ଚାମଚ ରାଶି
୧ ଚାମଚ ଜିରା
୧ ଚାମଚ କଳା ଲଙ୍କା ପାଉଡର
୧ ରୁ ୨ ଚାମଚ ଲେମ୍ବୁ ରସ
୨ ଚାମଚ ତେଲ
ସ୍ୱାଦ ଅନୁସାରେ ଲୁଣ

ବ୍ରୋକୋଲି ସାଲାଡ୍ କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ?

ବ୍ରୋକୋଲି ସାଲାଡ୍ ତିଆରି କରିବାକୁ, ସର୍ବପ୍ରଥମେ ବ୍ରୋକୋଲି ନିଅନ୍ତୁ। ତା’ପରେ ଏହାକୁ ଛୋଟ ଛୋଟ ଖଣ୍ଡ କରି ଭଲ ଭାବରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହି ଖଣ୍ଡଗୁଡ଼ିକୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଷ୍ଟ୍ରେନର୍ ଉପରେ ରଖନ୍ତୁ। ତା’ପରେ ଏକ ଚାମଚ ତେଲକୁ ଏକ ପ୍ୟାନରେ ଗରମ କରନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ଜିରା ଏବଂ ରାଶି ମିଶାଇ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଭାଜନ୍ତୁ, ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେଗୁଡ଼ିକ ନାଲି ହୋଇଯିବ। ତା’ପରେ ଆପଣ ସେଥିରେ ବ୍ରୋକୋଲି ଗୁଡ଼ିକୁ ଭଲ ଭାବରେ ମିଶ୍ରଣ କରନ୍ତୁ। ସେଥିରେ କିଛି ଲୁଣ ଏବଂ କଳା ଲଙ୍କା ପାଉଡର ଛିଞ୍ଚନ୍ତୁ। ତା’ପରେ ପ୍ୟାନକୁ ଘୋଡାଇ ବ୍ରୋକୋଲିକୁ କମ୍ ଆଞ୍ଚରେ ପ୍ରାୟ ୨ରୁ୩ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାନ୍ଧନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ ସାଲାଡରେ ପ୍ରାୟ ୨ ଚାମଚ ଲେମ୍ବୁ ରସ ମିଶାନ୍ତୁ। ଆପଣ ସାଲାଡକୁ ପ୍ରାୟ ୧ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାନ୍ଧନ୍ତୁ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ୍ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here