Home India ଭାରତର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଇଞ୍ଜିନିୟର ଏ. ଲଳିତା

ଭାରତର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଇଞ୍ଜିନିୟର ଏ. ଲଳିତା

0
ଭାରତର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଇଞ୍ଜିନିୟର ଏ. ଲଳିତା

ଭୁବନେଶ୍ଵର, ୧୮/୦୪ : ଭାରତର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଇଞ୍ଜିନିୟର ଏ. ଲଳିତା। ସେ ଜଣେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଥିଲେ। ସେ ୨୭ ଅଗଷ୍ଟ ୧୯୧୯ରେ ଚେନ୍ନାଇରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଲଳିତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ନାମ ପପୁ ସୁବା ରାଓ। ସେ ବୃତ୍ତିରେ ଜଣେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂର ପ୍ରଫେସର ଥିଲେ। ଲଲିତା ତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ପଞ୍ଚମ ସନ୍ତାନ ଥିଲେ। ଯାହା ପରେ ତାଙ୍କର ଆଉ ଦୁଇ ସାନ ଭଉଣୀ ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପରିବାରରେ ପୁଅମାନଙ୍କୁ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ମୌଳିକ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ସୀମିତ ରଖାଯାଇଥିଲା। ଲଲିତାଙ୍କ ତିନି ଭାଇ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଥିଲେ। ସେ ସମୟରେ ପଢିବା ପାଇଁ ମହିଳାମାନଙ୍କର କମ୍ ସ୍ୱାଧୀନତା ଥିଲା। କେବଳ ଘର କାମରେ ସୀମିତ ଥିଲା। ଏପରି ସମୟରେ ଲଳିତା ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯିବା, ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ଏବଂ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କ୍ଷେତ୍ରରେ କ୍ୟାରିୟର କରିବା ଏକ ବଡ଼ ଏବଂ ପ୍ରଶଂସନୀୟ ପଦକ୍ଷେପ ଥିଲା।

ଯେତେବେଳେ ଲଲିତାଙ୍କୁ ମାତ୍ର ୧୫ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା, ସେ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ବିବାହ ସମୟରେ ସେ ମାଟ୍ରିକ୍ ପାସ୍ କରିଥିଲେ। ବିବାହ ପରେ ସେ ଏକ କନ୍ୟା ସନ୍ତାନକୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ। ଜୀବନରେ ସବୁକିଛି ଠିକ୍ ଚାଲିଥିଲା ​​କିନ୍ତୁ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ସବୁ କିଛି ଓଲଟ ପାଲଟ ହୋଇଗଲା। ସେ ନିଜ ଝିଅର ଭବିଷ୍ୟତ ଗଢିବାକୁ ଚିନ୍ତା କଲେ। ଲଳିତାଙ୍କ ବାପା ତାଙ୍କୁ ଶାଶୁଘରୁ ଫେରାଇ ଆଣିଥିଲେ।

ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଲଲିତାଙ୍କ ଜୀବନର ଏକ ନୂଆ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଲା। ସେ ନିଜର ଏବଂ ତାଙ୍କ ଝିଅର ଜୀବନରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ପୁଣିଥରେ ଶିକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କଲେ। ସେ ତାଙ୍କ ପିତା ଏବଂ ଭାଇମାନଙ୍କ ପରି କାମ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ପିଲାଦିନରୁ ସେ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ। ତେଣୁ ସେ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂକୁ ଅଧ୍ୟୟନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପରିବାରର ସହଯୋଗରେ ଲଳିତା ମାଡ୍ରାସ କଲେଜ ଅଫ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂରେ ନାମ ଲେଖାଇଲେ। ସେହି ସମୟରେ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କଲେଜରେ ଝିଅମାନଙ୍କ ପାଇଁ ହଷ୍ଟେଲ ମଧ୍ୟ ନଥିଲା। ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂରେ ନାମ ଲେଖାଇଥିବା ଆଉ ଦୁଇ ଝିଅ ଏବଂ ଲଲିତାଙ୍କ ସମେତ ତିନିଜଣ ହଷ୍ଟେଲରେ ରହିବା ସମୟରେ ୧୯୪୩ ମସିହାରେ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ଏହା ସହ ସେ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଇଞ୍ଜିନିୟର ହୋଇଥିଲେ।

ପରେ ଲଲିତା ବିହାରର ଜମାଲପୁରରେ ଏକ ରେଳ କର୍ମଶାଳାରେ ଏକ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରିଥିଲେ। ତା’ପରେ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଶିମଲାରେ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ପଦରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଇଂଲଣ୍ଡର ଲଣ୍ଡନ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁସନ୍ ଅଫ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ସରୁ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ସହିତ ଗବେଷଣା କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କାମ କରିବା ସହିତ, ଲଲିତା ଭାରତର ବୃହତ୍ତମ ଭାକ୍ରା ନାଙ୍ଗଲ୍ ଡ୍ୟାମ୍ ପାଇଁ ଜେନେରେଟର ପ୍ରକଳ୍ପରେ କାମ କରୁଥିଲେ। ୧୯୬୪ ମସିହାରେ ତାଙ୍କୁ ମହିଳା ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ୧୯୭୯ରେ ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଲଳିତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here