Home India ରେଳବାଇର ‘ମାତୃଶକ୍ତି’କୁ ଉପହାର, ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ପୂର୍ବରୁ ମହିଳା ସ୍ପେଶାଲ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀର କୋଚ୍‌ ଆରମ୍ଭ

ରେଳବାଇର ‘ମାତୃଶକ୍ତି’କୁ ଉପହାର, ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ପୂର୍ବରୁ ମହିଳା ସ୍ପେଶାଲ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀର କୋଚ୍‌ ଆରମ୍ଭ

0
ରେଳବାଇର ‘ମାତୃଶକ୍ତି’କୁ ଉପହାର, ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ପୂର୍ବରୁ ମହିଳା ସ୍ପେଶାଲ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀର କୋଚ୍‌ ଆରମ୍ଭ

କୋଲକାତା, ୦୯/୧୦ : ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ପୂର୍ବରୁ ମହିଳା ସ୍ପେଶାଲ ଏକ କୋଚ୍‌କୁ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ କୋଚ୍‌ ଭାବରେ ରୂପାନ୍ତରିତ କରାହୋଇଛି । ପୂର୍ବ ରେଳବାଇ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ କୋଚଙ୍କୁ ସିଆଲଦାରାଣାଘାଟ ମାତୃଭୁମୀ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନରେ ପାଇଲଟ୍‌ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଭାବେ ପରିଚିତ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଯଦିଓ ରେଳବାଇ କହିଛି ଯେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେଉଛି ‘ମାତୃଶକ୍ତି’କୁ ଉପହାର ଅର୍ପଣ କରିବା, ମହିଳା ଯାତ୍ରୀମାନେ ଏହି ଯୋଜନାକୁ ନେଇ କ୍ଷୁବ୍ଧ ଅଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ନେଇ ବିତର୍କ ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି ।

ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି ଯେ ମହିଳା ସ୍ପେଶାଲର ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ କୋଚ କୁସନୟୁକ୍ତ ଆସନ ରହିବ, ଚଟାଣଟି ମ୍ୟାଟ୍‌ରେ ଆଚ୍ଛାଦିତ ହେବ । ବିଭିନ୍ନ ଚିତ୍ର କମ୍ପାର୍ଟମେଣ୍ଟର କାନ୍ଥଗୁଡ଼ିକ ଚିତ୍ରିତ ହେବ । ଆହୁରି ଅନେକ କିଛି ରହିବ ବୋଲି ରେଳବାଇ କହିଛି । ରେଳବାଇ ଏହି ଭାବରେ ମାତୃଶକ୍ତିକୁ ଉପହାର ଦେବା କଥା କହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମହିଳା ଯାତ୍ରୀମାନେ କ୍ରୋଧରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରିବ । ସେମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କୋଚର ଭଡ଼ା ସାଧାରଣ ଲୋକାଲ ଟ୍ରେନର ଭଡ଼ାଠାରୁ ଦୁଇ ତିନି ଗୁଣ ଅଧିକ ହେବ । ଆଉ ଏଥିରେ ସମସ୍ୟା ରହିଛି । ଯାତ୍ରୀମାନେ ଭିଡ ସମୟରେ ସାଧାରଣ ଟିକେଟ୍‌ ନେଇ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ କୋଚରେ ଯାତ୍ରା କରିବେ । ଆଉ ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଟିକେଟ୍‌ ପରୀକ୍ଷକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଧରାପଡ଼ିବେ । ଏହି ଧରପଗଡ଼କୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ସେମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

କିଛି ରେଳ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୂର୍ବରୁ ଲୋକାଲ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ କୋଠରୀ ଥିଲା । ଅଲଗା ଭଡ଼ା ମଧ୍ୟ ଥିଲା । ଅସୁବିଧା ପାଇଁ ତାହା ଉଠାଯାଇଛି । ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ରେଳ ଏହି କୋଚକୁ ହାୱଡା-ଖଡ଼ଗପୁର ଶାଖାରେ ଅନେକ ବର୍ଷ ଧରି ପରିଚାଳନା କରିଥିଲା । ପ୍ରତିଦିନ ଅଗଣିତ ଯାତ୍ରୀ ଜାଣିଶୁଣି ଉଠିଥିଲେ । ଧରାପଡ଼ିଥିଲେ । ରେଳ ଶେଷରେ ଅସୁବିଧା ପାଇଁ ଏହାକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲା । ତେବେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା କାହିଁକି ବୋଲି ବୁଝିପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି ଅନେକ ରେଳ ଅଧିକାରୀ । ତେବେ ପୂର୍ବ ରେଳବାଇର ସିଆରପି କୌଶିକ ମିତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭଡା ପାଇଁ ହିସାବ ନିକାଶ ଚାଲିଛି । କିନ୍ତୁ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପୂର୍ବ ରେଳର ସିଆଲଦାରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here