Home India ୧୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମହିଳା ଉପରେ ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଅପରାଧ, ସମାଜରେ କେତେ ସୁରକ୍ଷିତ ଝିଅ ?

୧୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମହିଳା ଉପରେ ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଅପରାଧ, ସମାଜରେ କେତେ ସୁରକ୍ଷିତ ଝିଅ ?

0
୧୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମହିଳା ଉପରେ ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଅପରାଧ, ସମାଜରେ କେତେ ସୁରକ୍ଷିତ ଝିଅ ?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୨/୧୦ : ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବାଳିକା ଦିବସ ପାଳନ କରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଝିଅମାନେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଅସୁବିଧା ବିଷୟରେ ସମାଜକୁ ଅବଗତ କରାଇବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଅଧିକାର ରକ୍ଷା କରିବା, କିନ୍ତୁ ଝିଅମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ବିଷୟରେ ଆମେ କେତେ ସଚେତନ ? ଆମ ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଘରୁ ପାଦ କାଢିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେମାନଙ୍କର ପରିଚୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରୁଛନ୍ତି। କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ବିନା ଜୀବନ ବଞ୍ଚିବାକୁ ଏବଂ ଖୋଲା ଆକାଶରେ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ସତ୍ତ୍ଵେ ସେମାନେ ପୁରୁଷ-ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ସମାଜରେ ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ରହିଆସିଥିବା ଅସହାୟ ତଥା ନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାବମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଦୂର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି। ସାକ୍ଷୀ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଭଳି ମାମଲା ନିଷ୍ଠୁରତା ଏବଂ ବର୍ବରତାର ବଡ଼ ପ୍ରମାଣ । ଏହି ହୃଦୟ ବିଦାରକ ଘଟଣା ବିଦ୍ୟମାନ ସାମାଜିକ-ସାମ୍ବିଧାନିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛି।

ଯଦିଓ ଆଜି ସମାଜର ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ତରରେ ବହୁମୁଖୀ ବିକାଶ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ସାମାଜିକ-ଅର୍ଥନୈତିକ ସ୍ଥିତିରେ ଉନ୍ନତି ଘଟିଛି, କିନ୍ତୁ ସମାଜର ତଥାକଥିତ ବୁଦ୍ଧିଜିବୀମାନେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଗତି ପଥରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି। ଅନେକ ଥର, କ୍ରୋଧ ଏବଂ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବଜାୟ ରଖିବାର ପ୍ରବୃତ୍ତି ହେତୁ, ସେମାନେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ନିର୍ଯାତନା ଦେବାକୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦିଅନ୍ତିନି। ଟିଭି, ଖବରକାଗଜ ଏବଂ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରତିଦିନ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ଅତ୍ୟାଚାରର ଖବର ଏହାର ପ୍ରମାଣ। ଦୁଃଖର ବିଷୟ ହେଉଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଘଟୁଥିବା ଅପରାଧ ବିରୁଦ୍ଧରେ କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ନେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସାଧାରଣ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ନୀରବରେ ଅଣଦେଖା କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକ ଝିଅମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ସମାଜର ବଢୁଥିବା ସମ୍ବେଦନଶୀଳତାକୁ ସୂଚାଇଥାଏ।

ପିଲାଦିନରୁ ଆଇନର କାନୁନ ଏବଂ ପୁରୁଷମାନଙ୍କର ଅଧିକାର ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍-

ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ସମାଜରେ ପିତୃପୁରୁଷ ରହିଆସିଛି। ଯେଉଁଥିରେ ସମସ୍ତ ଶକ୍ତି ବା ଆଇନର ଶାସନ ପୁରୁଷଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ଅଛି। ପିଲାଦିନରୁ ପୁଅମାନେ ପରିବାରର ମୁଖ୍ୟ ହେବା ଏବଂ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ କମ୍ ବୋଲି ଭାବନ୍ତି। ଏହା ପରେ ପୁଅମାନେ ମହିଳାଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ମହିଳାମାନେ ନିର୍ଯାତନା ସତ୍ତ୍ୱେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ସେତେବେଳେ ପରିସ୍ଥିତି ଅଧିକ ଦୁଃଖଦାୟକ। ଯଦିଓ ଜଣେ ମହିଳା ଅପରାଧ ବିରୋଧରେ ଲଢିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତି, ପରିବାର ଲୋକ ତାଙ୍କୁ ଗାଳି ଦେଇ ଚୁପ୍ କରିଥାନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ, ସମାଜରେ ଘଟୁଥିବା ଏହି ଘଟଣା ପାଇଁ ପରିବାର ମଧ୍ୟ ଦାୟୀ।

ମହିଳାମାନେ ନିଜ ନିଜ ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ଦାୟୀ-
ସମାଜରେ ‘ପୀଡିତା ଦୋଷ’ ଅଭ୍ୟାସ ମହିଳାଙ୍କ ଅବସ୍ଥାକୁ ଅଧିକ ଦୁଃଖଦାୟକ କରିଥାଏ। ସମାଜର ମାନସିକତା ହେଉଛି ଯେ ଏହା ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର ଅପରାଧ କିମ୍ବା ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ହେଉଥିବା ଅତ୍ୟାଚାର ପାଇଁ ଦାୟୀ କରିଥାଏ। ଏହି ମାନସିକତା ହେତୁ, ଯଦି କୌଣସି ମହିଳାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ କୌଣସି ଅତ୍ୟାଚାର କରାଯାଏ କିମ୍ବା କେହି ତାଙ୍କୁ ମାଡ ମାରୁଛନ୍ତି କିମ୍ବା ରାସ୍ତାରେ ଥଟ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଲୋକମାନେ ଆଖିବୁଜି ଚାଲିଯାଆନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ସମାଜରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଦଳୀୟ କିମ୍ବା ନିମ୍ନ ମାନ୍ୟତା ଦେବା, ପୁରୁଷଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଯାତନା ତଥା ଅତ୍ୟାଚାରକୁ ସହ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ସାମାଜିକ ଗ୍ରହଣୀୟତା ହେଉଛି ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ଅପରାଧ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ।

ମହିଳାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହୋଇଥିବା ଅପରାଧରେ କେବଳ ୨୩ ପ୍ରତିଶତ ଦଣ୍ଡିତ ହୋଇଛନ୍ତି-

ନ୍ୟାସନାଲ କ୍ରାଇମ ରେକର୍ଡ ବ୍ୟୁରୋ (ଏନସିଆରବି) ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ହୋଇଥିବା ଅପରାଧ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଅପରାଧ ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ମନୋନୀତ ମାମଲାକୁ ବାରଣ କରି, ମହିଳାଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେଉଥିବା ପୁରୁଷଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇନଥାଏ। ନ୍ୟାସନାଲ କ୍ରାଇମ ବ୍ୟୁରୋ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ଅପରାଧର ମାତ୍ର ୨୩ ପ୍ରତିଶତ ଦଣ୍ଡିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ-

କିଛି ସମୟ ପରେ, ଯେଉଁ ଅପରାଧୀମାନେ ଜଘନ୍ୟ ଅପରାଧ କରନ୍ତି ସେମାନେ ସମାଜରେ ନିର୍ଭୟରେ ବୁଲୁଥିବାର ଦେଖାଯାଏ । ସମାଜ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ କରେ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଆଇନ ସେମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାର କଠୋର ଦଣ୍ଡ ଦେବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହେଁ। ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ଚାଲିଆସୁଥିବା ସାମାଜିକ-ପ୍ରଶାସନିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବା ଆବଶ୍ୟକ। ତେଣୁ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ବଢୁଥିବା ଅପରାଧକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସମାଜ ନିଜେ ଦାୟିତ୍ଵ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ଘରୁ ଆରମ୍ଭ କର-

ଘର ହେଉଛି ସମାଜର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ। ଯଦି ଆମକୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାକୁ ପଡିବ, ତେବେ ଆମକୁ ପିଲାମାନଙ୍କ ମନରେ ମାନସିକତା ବିକାଶ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ପୁଅ ଏବଂ ଝିଅ ସମାଜରେ ସମାନ ଅଟନ୍ତି। ଯଦି ପୁଅମାନେ ବଂଶର ପୂର୍ବଜ, ତେବେ ଝିଅମାନେ ବଂଶର ବଂଶଧର ଅଟନ୍ତି। ଝିଅମାନଙ୍କର ମୌଳିକ ଅଧିକାରର ସୁରକ୍ଷା ତଥା ସେମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ସଚେତନ ହେବାକୁ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯିବ। ଏହାଦ୍ଵାରା ସେମାନେ ବଡ଼ ହେଲେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ଅପରାଧ ବନ୍ଦ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ। ଏଥି ସହିତ, ଝିଅମାନଙ୍କୁ ପିଲାଦିନରୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଆଶା ଏବଂ ଆକାଂକ୍ଷାକୁ ଦୃଢ ବିରୋଧ କରିବାକୁ କିମ୍ବା କାହାର ଭୁଲ ଆଚରଣ ବିରୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କରିବାକୁ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍। ଆତ୍ମରକ୍ଷା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପଦ୍ଧତି ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯିବା ଉଚିତ, ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସେମାନେ ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସତର୍କ କରି ନିଜକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିପାରିବେ।

ସାମାଜିକ ଦାୟିତ୍ଵ-

ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ଅପରାଧକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ସମାଜର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଦାୟିତ୍ଵ। ପୁରୁଷ ନିର୍ଦ୍ଦୟତାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଦର୍ଶକ ହେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଜଣେ ଅସହାୟ ମହିଳାଙ୍କ ରକ୍ଷକ ହେବା ଉଚିତ୍। ଏହା ସତ୍ୟ ଯେ ସୂଚନା ଅଭାବରୁ ପୋଲିସ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ବିଳମ୍ବରେ ପହଞ୍ଚିଛି, କିନ୍ତୁ ମହିଳାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଏବଂ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ନିକଟସ୍ଥ ଲୋକଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି।

ଯଦି ୪ରୁ ୫ ଜଣ ଲୋକ ଏକାଠି ହୋଇ ହତ୍ୟାକାରୀକୁ ଅଟକାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସଫଳ ହୋଇପାରିବେ ଏବଂ କାହାର ଜୀବନ ରକ୍ଷା ହୋଇପାରିବ। ସେମାନଙ୍କୁ ଦେଖି ଏହା ସମ୍ଭବ ଯେ ଅନ୍ୟ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ସହ ଯୋଗ ଦେଇ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତି। ଆଜି ଆଇନଗତ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି। ମହିଳାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅପରାଧ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପୋଲିସ ସନ୍ଦେହରେ ଗ୍ରହଣ କରେ ନାହିଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜର ପରିଚୟକୁ ଗୁପ୍ତ ରଖି ମଧ୍ୟ ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଜଣାଇ ପାରିବେ। ଯଦି ଆମେ ସମାଜରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ଅପରାଧକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଚାହୁଁ, ତେବେ ଅପରାଧୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପୋଲିସ୍ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ଆମକୁ ସାହସ ଜୁଟାଇବାକୁ ପଡିବ।

ଆମେମାନେ ହିଁ ସମାଜକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପଡିବ-

ଦିଲ୍ଲୀର ସାମାଜିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର ରଂଜନ କୁମାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଜି ଏହି ସାଇକୋପାଥ୍‌ର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ପୀଡିତମାନଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସହାୟତା ଯୋଗାଇଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି। ଯଦି କୌଣସି ମହିଳାଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ହଇରାଣ କରାଯାଉଛି ତେବେ ଲୋକମାନେ ତୁରନ୍ତ ଆଗକୁ ଆସି ଏକଜୁଟ ହୋଇ ଅପରାଧୀଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଉଚିତ୍। କେବଳ ସେତେବେଳେ ଆମକୁ ପ୍ରକୃତ ଅର୍ଥରେ ମଣିଷ କୁହାଯିବ। କେବଳ ଶୋ ଦେଖିବା ଏବଂ ଆଖି ବନ୍ଦ କରିବା ଏବଂ ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ରାସ୍ତାରେ ଯିବା ଏହି ସମାଜକୁ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ କଦାପି ସୁରକ୍ଷିତ କରିବ ନାହିଁ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here