Home India ଇକୋ ଫ୍ରେଣ୍ଡଲି ଗ୍ରାମ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ଏହି ଅଧିକାରୀ, ଗାଁରେ ଅବାଧରେ ଚଳପ୍ରଚଳ କରୁଛନ୍ତି ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ

ଇକୋ ଫ୍ରେଣ୍ଡଲି ଗ୍ରାମ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ଏହି ଅଧିକାରୀ, ଗାଁରେ ଅବାଧରେ ଚଳପ୍ରଚଳ କରୁଛନ୍ତି ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ

0
ଇକୋ ଫ୍ରେଣ୍ଡଲି ଗ୍ରାମ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ଏହି ଅଧିକାରୀ, ଗାଁରେ ଅବାଧରେ ଚଳପ୍ରଚଳ କରୁଛନ୍ତି ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ

ଭୁବନେଶ୍ଵର, ୨୮/୦୭ : ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ଧରି ଓଡିଶାର ଡେବ୍ରିଗଡ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଅଭୟାରଣ୍ୟର ସମସ୍ତ ପ୍ରାଣୀ ବିନା ଭୟରେ ଜଙ୍ଗଲରେ ବୁଲୁଛନ୍ତି। ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ ଗାଁ ଧୋଡ୍ରୋକୁସୁମର ୪୮ ପରିବାର ଏହି ପଶୁମାନଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରାକୃତିକ ପରିବେଶ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ସକ୍ରିୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ରହୁଥିବା ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ରୁ ୨୫୦ ଲୋକ ନିଜ ଗାଁକୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଗାଁରେ ଡଷ୍ଟବିନ ଅଛି ଏବଂ ସମସ୍ତ ଘରେ ଇନ୍ଧନ ସଞ୍ଚୟ କରୁଥିବା ଚୁଲା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଗ୍ରାମବାସୀ ଏବେ ଜଙ୍ଗଲର ପଶୁମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ବନ୍ଧୁ ବୋଲି ଭାବନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଶତ୍ରୁ ନୁହଁନ୍ତି। ହିରାକୁଣ୍ଡ ଅଭୟାରଣ୍ୟର DFO ଅଂଶୁ ପ୍ରଜ୍ଞାନ ଦାସ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।

ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଯେତେବେଳେ ଅଂଶୁ ପ୍ରଜ୍ଞାନ ଦାସ ଏଠାରେ ବନ ଅଧିକାରୀ ଭାବରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲେ ସେତେବେଳେ ସେ ଡେବ୍ରିଗଡ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସୁନ୍ଦର ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଏଠାରେ ପଶୁ ଏବଂ ମଣିଷ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଅନନ୍ୟ ସମନ୍ୱୟ ଅଛି। ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର ନିକଟରେ ଜଙ୍ଗଲର ପଶୁମାନେ ଏହି ଗାଁ ଦେଇ ଯାଉଥିଲେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ସେମାନେ ଏଠାରେ ପ୍ରାକୃତିକ ପରିବେଶ ନ ପାଆନ୍ତି, ତେବେ ପଶୁମାନେ ମୁକ୍ତ ଭାବରେ ବଞ୍ଚିପାରିବେ ନାହିଁ। ପଶୁ ଏବଂ ମଣିଷ ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ୱୟ ଆଣିବା ପାଇଁ ସେ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରିଥିଲେ। ସେ ଗାଁର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ଶୌଚାଳୟ ନିର୍ମାଣ କରି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ସେ ସମଗ୍ର ଗାଁକୁ ଖୋଲା ମଳ ମୁକ୍ତ କରିଦେଲେ।

ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ଜଙ୍ଗଲରୁ କାଠ କାଟୁଥିଲେ, ତେଣୁ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ସେମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ଶକ୍ତି ସଞ୍ଚୟ କରୁଥିବା ଚୁଲା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗାଁର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ ମାଟି ଧୂଳି ତିଆରି କରାଯାଇଛି। ଯେହେତୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଏଠାରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକମୁକ୍ତ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି, ପଶୁମାନଙ୍କର ଗତିବିଧି ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ମଣିଷ ଏବଂ ପଶୁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ରହିଆସିଛି। ” ସେ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ ଗ୍ରାମ ଆଗାମୀ ସମୟରେ ନିକଟସ୍ଥ ଅନ୍ୟ ଗ୍ରାମମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ପାଲଟିଯିବ ଏବଂ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଦେଶରେ ଏହିପରି ଅନେକ ସବୁଜ ଗ୍ରାମ ନିର୍ମାଣ ହେବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here