Home Top Stories ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ବିଧାୟିକା ମୁଥୁଲକ୍ଷ୍ମୀ ରେଡ୍ଡି, ଦେବଦାସୀ ପ୍ରଥା ବିଲୋପ ପାଇଁ ଥିଲା ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା

ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ବିଧାୟିକା ମୁଥୁଲକ୍ଷ୍ମୀ ରେଡ୍ଡି, ଦେବଦାସୀ ପ୍ରଥା ବିଲୋପ ପାଇଁ ଥିଲା ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା

0
ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ବିଧାୟିକା ମୁଥୁଲକ୍ଷ୍ମୀ ରେଡ୍ଡି, ଦେବଦାସୀ ପ୍ରଥା ବିଲୋପ ପାଇଁ ଥିଲା ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା

ଭୁବନେଶ୍ଵର, ୧୮/୧୧ : ଆଧୁନିକ ଭାରତର ମହିଳାମାନେ ନିଜ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ବଳରେ ଦେଶ ତଥା ବିଦେଶରେ ସଫଳତାର ଧ୍ଵଜା ଉତ୍ତୋଳନ କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆମେ ଇତିହାସର ପୃଷ୍ଠାଗୁଡ଼ିକୁ ଲେଉଟାଇବା ତେବେ ଏଭଳି ଅନେକ ମହିଳାଙ୍କୁ ପାଇବା ଯେଉଁମାନେ ସମାଜ ପାଇଁ କାମ କରି ସ୍ଵର୍ଣ୍ଣିମ ଅକ୍ଷରରେ ଲିପିବଦ୍ଧ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି। ଦେଶ ପରାଧୀନ ଥିବା ସମୟରୁ ବହୁ ରାଜକୁମାରୀ ଏବଂ ରାଣୀ ଇଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ କମ୍ପାନୀ ବିରୋଧରେ ସ୍ଵର ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ। ସ୍ଵାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମରେ ଏକ ଅଂଶ ହୋଇ ନାରୀଶକ୍ତି ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଥିଲେ। ଏହିପରି ଜଣେ ନାରୀଶକ୍ତି ହେଉଛନ୍ତି ମୁଥୁଲକ୍ଷ୍ମୀ ରେଡ୍ଡି। ସେ ଦେଶରେ ଆଦିବାସୀ ପ୍ରଥାକୁ ସମାପ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

ମୁଥୁଲକ୍ଷ୍ମୀ ରେଡ୍ଡି ଭାରତର ପ୍ରଥମ ହାଉସ୍ ସର୍ଜନ ଥିଲେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ବିଧାୟକା ଥିଲେ। ସେ ୩୦ ଜୁଲାଇ ୧୮୮୬ରେ ତାମିଲନାଡୁର ପୁଡୁକୋଟାଇରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ମୁଥୁଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ନାମ ନାରାୟଣ ସ୍ଵାମୀ ଆୟର ଥିଲା। ସେ ମହାରାଜା କଲେଜରେ ପ୍ରଫେସର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ। ତାଙ୍କ ମାତା ଚନ୍ଦ୍ରାମାଇ ଦେବଦାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଥିଲେ।

ପିଲାଦିନରୁ ଅଧ୍ୟୟନରେ ପ୍ରତି ଇଚ୍ଛାଥିବା ମୁଥୁଲକ୍ଷ୍ମୀ କେବଳ ଘରେ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଜଣେ ଝିଅ ହୋଇଥିବାରୁ ସେ ମହାରାଜା କଲେଜରେ ଆଡମିଶନ ପାଇପାରି ନଥିଲେ। ଯଦିଓ ତାଙ୍କ ପିତା ଏବଂ କିଛି ଶିକ୍ଷକ ତାଙ୍କୁ ଘରେ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ, ପରେ ସେ ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ଟପ୍ପର ହୋଇଥିଲେ। ଅଧ୍ୟୟନରେ ତାଙ୍କର ଆଗ୍ରହ ଏବଂ ସଫଳତା ଦେଖି ପୁଡୁକୋଟାଇର ରାଜା ମୁଥୁଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ସହିତ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କଲେ।

ସେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଏକମାତ୍ର ଝିଅ ଥିଲେ। ସମାଜର ରକ୍ଷଣଶୀଳ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଜଣେ ଝିଅର ଅଧ୍ୟୟନ ବିଷୟରେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ମୁଥୁଲକ୍ଷ୍ମୀ ନିର୍ଭୟରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସାମ୍ନା କରି ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅଧ୍ୟୟନ ଜାରି ରଖିଥିଲେ। ସେ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଝିଅ ହୋଇ ମାଡ୍ରାସ ମେଡିକାଲ କଲେଜର ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। କଲେଜରେ ସର୍ଜରୀ ଟପ୍ପର ଏବଂ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ବିଜେତା ହେବାର ସଫଳତା ମଧ୍ୟ ହାସଲ କଲେ।

ପରେ ୧୯୧୪ ମସିହାରେ ମୁଥୁଲକ୍ଷ୍ମୀ ରେଡ୍ଡି ଡକ୍ଟର ଟି ସୁନ୍ଦର ରେଡ୍ଡିଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ବିବାହ ପାଇଁ ସେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଆଗରେ ଏକ ସର୍ତ୍ତ ରଖିଥିଲେ। ଡକ୍ଟର ଟି ସୁନ୍ଦର ସୁନ୍ଦର ରେଡ୍ଡି ତାଙ୍କ ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ତଥା ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ସହାୟତା ଦେବାରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ସର୍ତ୍ତ ରଖିଥିଲେ। ଇଂଲଣ୍ଡ ଯିବାକୁ ମୁଥୁଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ପରିବାର ତାଙ୍କୁ ବିଦେଶ ଯିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। ତାମିଲନାଡୁର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପାନାଗଲ ରାଜା ମଧ୍ୟ ମୁଥୁଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଏକ ବର୍ଷର ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।

୧୯୨୬ ମସିହାରେ, ମୁଥୁଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ମହିଳା ଭାରତ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ମାଡ୍ରାସ ବିଧାନ ପରିଷଦକୁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଥିଲା। ସେ ୧୯୨୬ ରୁ ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରିଷଦର ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ। ମହିଳାଙ୍କ ଉନ୍ନତି ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ମୁଥୁଲକ୍ଷ୍ମୀ ଶିଶୁ ବିବାହକୁ ରୋକିବା, ଦେବଦାସୀ ପ୍ରଥାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା, ବେଶ୍ୟାବୃତ୍ତି ବନ୍ଦ କରିବା ଏବଂ ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁ କାରବାର ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରିବାରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

ସେହି ସମୟରେ ଦେବଦାସୀ ପ୍ରଥା ପ୍ରଚଳିତ ଥିଲା। କିଶୋରୀ ବାଳିକା ଏବଂ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଭଗବାନଙ୍କ ସେବା ପାଇଁ ସମର୍ପଣ କରାଯାଉଥିଲା। ଦେବଦାସୀ ପ୍ରଥାକୁ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ମୁଥୁଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏକ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରିଥିଲେ। ଆଞ୍ଚଳିକ ଗୋଷ୍ଠୀର ବିରୋଧ ସତ୍ତ୍ଵେ ମାଡ୍ରାସ ବିଧାନ ପରିଷଦ ସର୍ବସମ୍ମତି କ୍ରମେ ଏହି ଆଇନକୁ ସମର୍ଥନ କଲା ଏବଂ ୧୯୪୭ ମସିହାରେ ଦେବଦାସୀ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିରୋଧରେ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ ହୋଇଥିଲା।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here