Home India ଇଟାଲୀର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ଜି-୨୦ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ହୋଇଥିଲେ ସାମିଲ

ଇଟାଲୀର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ଜି-୨୦ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ହୋଇଥିଲେ ସାମିଲ

0
ଇଟାଲୀର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ଜି-୨୦ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ହୋଇଥିଲେ ସାମିଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୪/୯ : ସେପ୍ଟେମ୍ଵର ୯ ଏବଂ ୧୦ରେ ଭାରତର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଜି -20 ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ସଫଳତାର ସହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଦିଲ୍ଲୀରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଉଛି। ବିଦେଶୀ ଅତିଥିମାନଙ୍କ ରହିବା ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ଉପରେ ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନିଆଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଜି -20 ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ଆସିଥିବା ଇଟାଲୀର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜର୍ଜିଆ ମେଲୋନିଙ୍କୁ ଅନେକ ଆଲୋଚନା କରାଯାଉଛି। ଜର୍ଜିଆ ମେଲୋନି ହେଉଛନ୍ତି ଇଟାଲୀର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ। ସେ ଖୁବ୍ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ସେ ଦକ୍ଷିଣପନ୍ଥୀ ଦଳ ‘ବ୍ରଦର୍ସ ଅଫ୍ ଇଟାଲୀ’ର ଅଟନ୍ତି। ସେ ଗତ ବର୍ଷ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତି ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ଜର୍ଜିଆ ମେଲୋନି ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଚିନ୍ତାଧାରା ପାଇଁ ପ୍ରାୟତଃ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଥାନ୍ତି।

ଜର୍ଜିଆ ମେଲୋନି ୨୦୦୮ ରେ ଇଟାଲୀର ସର୍ବ କନିଷ୍ଠ ମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ଏକ ପାର୍ଟୀ ଗଠନ କରି ଏହାର ନାମ ‘ବ୍ରଦର୍ସ ଅଫ୍ ଇଟାଲୀ’ ରଖିଥିଲେ। ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ମେଲୋନିଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିଥିଲା ​​ଯାହାର ନାମ ହେଲା ‘ମୁଁ ଜର୍ଜିଆ’।

ଜର୍ଜିଆ ମେଲୋନିଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଯାତ୍ରା-
ଇଟାଲୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜଣେ ଯୁବ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଭାବରେ ରାଜନୀତିରେ ନିଜର କ୍ୟାରିଅର୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେ ୧୯୯୮ ରୁ ୨୦୦୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୋମ ପ୍ରଦେଶର କାଉନସିଲର ମଧ୍ୟ ଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ୟୁଥ୍ ଆକ୍ସନର ସଭାପତି ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ସହିତ, ଜର୍ଜିଆ ମେଲୋନିଙ୍କୁ ୨୦୦୮ରେ ବର୍ଲସକୋନି କ୍ୟାବିନେଟରେ ଯୁବ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା।

ନିଜର ଦାୟିତ୍ଵକୁ ଭଲ ଭାବରେ ପୂରଣ କରିବାରେ ଲାଗିଥିବା ଜର୍ଜିଆ ମେଲୋନି, ୨୦୧୨ରେ ବ୍ରଦର୍ସ ଅଫ୍ ଇଟାଲୀର ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ହୋଇଥିଲେ। ୨୦୧୪ ରେ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଜର୍ଜିଆ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ପାରସ୍ପରିକତା ବଜାୟ ରଖିଥିଲେ। ୟୁକ୍ରେନ ବିବାଦକୁ ନେଇ ଋଷ ବିରୋଧରେ ବ୍ଲକର ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ମଧ୍ୟ ମେଲୋନି ଦୃଢ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କର ଧ୍ୟାନ କେବଳ ଇଟାଲୀର ଜାତୀୟ ସ୍ୱାର୍ଥ ଉପରେ ରହିଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here