Home India ବାପାଙ୍କ ପଥରେ ଅଗ୍ରସର ଶହୀଦ ମେଜରଙ୍କ ଝିଅ, ମାତ୍ର ଅଢେଇ ବର୍ଷ ବୟସରେ ହରାଇଥିଲେ ପିତା

ବାପାଙ୍କ ପଥରେ ଅଗ୍ରସର ଶହୀଦ ମେଜରଙ୍କ ଝିଅ, ମାତ୍ର ଅଢେଇ ବର୍ଷ ବୟସରେ ହରାଇଥିଲେ ପିତା

0
ବାପାଙ୍କ ପଥରେ ଅଗ୍ରସର ଶହୀଦ ମେଜରଙ୍କ ଝିଅ, ମାତ୍ର ଅଢେଇ ବର୍ଷ ବୟସରେ ହରାଇଥିଲେ ପିତା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୦୪/୦୪ : ଦେଶକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଯବାନମାନେ ନିଜ ପରିବାର କିମ୍ବା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ। ସୈନିକ ଯେତିକି ସାହସୀ, ତାଙ୍କ ପରିବାର ସେତେ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ। କାହାର ପିତା ତ କାହାର ସ୍ୱାମୀ ଦେଶ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଶହୀଦ ହୁଅନ୍ତି। ଆତଙ୍କବାଦୀ ବିରୋଧୀ ଅପରେସନରେ ଏପରି ଜଣେ ଝିଅ ତାର ପିତାଙ୍କୁ ହରାଇ ନିଜ ପିତାଙ୍କ ପଦ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ସେ ନିଜେ ସେନାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଇନାୟତ ଭାଟ୍।

ଇନାୟତ ଭାଟ୍ ହରିୟାଣାର ପଞ୍ଚକୁଲାର ବାସିନ୍ଦା। ଇନାୟତ ତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କର ଏକମାତ୍ର ଝିଅ। ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ନାମ ନବନୀତ୍ ଭାଟ୍। ସେ ସେନାରେ ମେଜର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ। ୨୦୦୩ରେ, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ବିରୋଧୀ ଅପରେସନରେ ମେଜର ନବନୀତ୍ ଭାଟ୍ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ଇନାୟତଙ୍କୁ ଅଢେଇ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା। ଇନାୟତଙ୍କୁ ପିତାଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ସେନା ପଦକ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଇନାୟତଙ୍କ ମାତାପିତା ମଧ୍ୟ ସେନାରେ ଜଣେ କର୍ଣ୍ଣେଲ ଥିଲେ।

୨୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ପିତାଙ୍କୁ ହରାଇଥିବା ଇନାୟତ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ପଦ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସେନାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏପ୍ରିଲରେ, ଇନାୟତ ଚେନ୍ନାଇରେ ଅବସ୍ଥିତ ଅଫିସର୍ସ ଟ୍ରେନିଂ ଏକାଡେମୀରେ ଯୋଗଦେଇଛନ୍ତି।

ଇନାୟତ ଭାଟ୍ସ ଦିଲ୍ଲୀର ଲେଡି ଶ୍ରୀରାମ କଲେଜରୁ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ହିନ୍ଦୁ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ, ଡିୟୁରୁ ​​ରାଜନୀତି ବିଜ୍ଞାନରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର କରିଥିଲେ। ଶହୀଦଙ୍କ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଇନାୟତ ଏକ ଗେଜେଟେଡ୍ ପୋଷ୍ଟରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇପାରିଥାନ୍ତେ। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ପରି ସେନାରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଇଚ୍ଛା ଥିଲା। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଇନାୟତଙ୍କ ମା ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ।

ଶହୀଦ ମେଜର ନବନୀତ୍‌ଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଶିବାନୀ ଚଣ୍ଡିମାଣ୍ଡିରର ଏକ ଆର୍ମି ପବ୍ଲିକ୍ ସ୍କୁଲରେ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଅଛନ୍ତି। ବିବାହର ୪ ବର୍ଷ ପରେ ସେ ସ୍ଵାମୀଙ୍କୁ ହରାଇଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ୨୭ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here