Home India ଡାକ୍ତର ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପିତାଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନ ପୂରଣ କରିବାକୁ ହେଲେ ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ, କାଶ୍ମୀରର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଆଇପିଏସ୍ ରୁବେଦା

ଡାକ୍ତର ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପିତାଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନ ପୂରଣ କରିବାକୁ ହେଲେ ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ, କାଶ୍ମୀରର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଆଇପିଏସ୍ ରୁବେଦା

0
ଡାକ୍ତର ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପିତାଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନ ପୂରଣ କରିବାକୁ ହେଲେ ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ, କାଶ୍ମୀରର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଆଇପିଏସ୍ ରୁବେଦା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୦/୧୧ : ଜଣେ ଡାକ୍ତରରୁ ଆଇପିଏସ୍ ଅଫିସର। ପିତାଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ କରିଥିଲେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ। ଜଣେ ଡାକ୍ତର ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପିତାଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବା ପାଇଁ, ସେ ଆଇପିଏସ ଅଫିସର ହେବାର ରାସ୍ତା ବାଛିଲେ ଏବଂ UPSC ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କଲେ। ଏହି ମହିଳା ଆଇପିଏସ୍ ଅଫିସର ହେଉଛନ୍ତି ରୁବେଦା ସଲାମ। ସେ ହେଉଛନ୍ତି କାଶ୍ମୀରର ପ୍ରଥମ ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆଇପିଏସ୍ ଡକ୍ଟର ରୁବେଦା ସଲାମଙ୍କ ସଫଳତାର କାହାଣୀ ବିଷୟରେ।

କାଶ୍ମୀର କୁପୱାରା ସହରର ରୁବେଦା ସଲାମ ପିଲାଦିନରୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞାକାରୀ ଥିଲେ। ରୁବେଦାଙ୍କ ପିତା ତାଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷିତ କରିବାକୁ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ପିତାଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବା ପାଇଁ ରୁବେଦା ମଧ୍ୟ ଯତ୍ନର ସହ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ କାଶ୍ମୀରର ଅବସ୍ଥା ହେତୁ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଆଇପିଏସ୍ ହେବା ସହଜ ନଥିଲା। ରୁବେଦା ଯେଉଁ ପରିବେଶରେ ରହୁଥିଲେ, ସେଠାରେ ସର୍ବଦା ବନ୍ଧୁକ ଭୟ ଥିଲା। ଅନେକ ଥର ବିଦ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା, ଯାହାକି ତାଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିଲା।

ରୁବେଦା ଶ୍ରୀନଗରର ମେଡିକାଲ କଲେଜରୁ ଏମବିବିଏସ୍ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବାରେ ଯିବାକୁ ପଡିଲା। ତେଣୁ ସେ UPSC ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କଲେ | ୨୦୧୩ ମସିହାରେ, ଡକ୍ଟର ରୁବେଦା ୟୁପିଏସସି ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ସଫଳତା ସହିତ ସେ କାଶ୍ମୀରର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ହୋଇଥିଲେ। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ସିଡନୀରେ ଆୟୋଜିତ ୨୦୧୪ Y20 ସମ୍ମିଳନୀରେ ଆଇପିଏସ୍ ଡକ୍ଟର ରୁବେଦା ସଲାମ ଭାରତର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଛନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here