Home India ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ ସଫଳତା ପଛରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଯୋଗଦାନ, ଜାଣନ୍ତୁ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଆସୋସିଏଟ୍ ଡାଇରେକ୍ଟର କଳ୍ପନା କାଲାହସ୍ତୀଙ୍କ କାହାଣୀ

ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ ସଫଳତା ପଛରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଯୋଗଦାନ, ଜାଣନ୍ତୁ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଆସୋସିଏଟ୍ ଡାଇରେକ୍ଟର କଳ୍ପନା କାଲାହସ୍ତୀଙ୍କ କାହାଣୀ

0
ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ ସଫଳତା ପଛରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଯୋଗଦାନ, ଜାଣନ୍ତୁ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଆସୋସିଏଟ୍ ଡାଇରେକ୍ଟର କଳ୍ପନା କାଲାହସ୍ତୀଙ୍କ କାହାଣୀ

ଭୁବନେଶ୍ଵର, ୨୪/୦୮ : ଇସ୍ରୋର ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ ସଫଳତାପୂର୍ବକ ଚନ୍ଦ୍ରର ଦକ୍ଷିଣମେରୁରେ ଅବତରଣ କରିଛି। ଏହି ସଫଳତାର ସହ ଭାରତ ସାରା ବିଶ୍ଵରେ ଇତିହାସ ରଚିଛି। ଇସ୍ରୋର ଏହି ମିଶନରେ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଛି। ଏଥିପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦିନରାତି ପରିଶ୍ରମ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ମୁନ୍ ମିଶନରେ ମହିଳାଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଛି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ହେଉଛନ୍ତି ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଆସୋସିଏଟ୍ ଡାଇରେକ୍ଟର କଳ୍ପନା କାଲାହସ୍ତୀ।

କଳ୍ପନା କାଲାହାସ୍ତୀ ଚିତ୍ତୋର ଜିଲ୍ଲାର ବାସିନ୍ଦା। ସେ ଚେନ୍ନାଇରେ B.Tech ECE ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପିତା ମାଡ୍ରାସ ହାଇକୋର୍ଟର ଜଣେ କର୍ମଚାରୀ ଓ ମା ଜଣେ ଗୃହିଣୀ। କଳ୍ପନା ପିଲାଦିନରୁ ଇସ୍ରୋରେ ଚାକିରି କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ସେ ବି.ଟେକ୍ ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ ୨୦୦୦ ରେ ISRO ରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଭାବରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ପ୍ରଥମେ ଶ୍ରୀହାରିକୋଟାରେ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ କାମ କଲେ। ୨୦୦୫ ରେ ତାଙ୍କୁ ବାଙ୍ଗାଲୋରର ଏକ ଉପଗ୍ରହ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। ଯେଉଁଠାରେ ସେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ସେ ପାଞ୍ଚଟି ଉପଗ୍ରହର ଡିଜାଇନରେ ମଧ୍ୟ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ।
ସେ ୨୦୧୯ରେ ଶ୍ରୀହରିକୋଟା ରକେଟ୍ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ମଧ୍ୟ ଜଡିତ ଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଚନ୍ଦ୍ରୟାନ-୩ ପ୍ରକଳ୍ପର ଆସୋସିଏଟ୍ ଡାଇରେକ୍ଟର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।

ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ ସଫଳତାର ସହିତ ଚନ୍ଦ୍ରରେ ଅବତରଣ କରିବା ପରେ ଆସୋସିଏଟ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କଳ୍ପନା କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ଏହା ମୋ ପାଇଂ ଏବଂ ମୋ ଟିମ୍ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ସ୍ମରଣୀୟ ମୁହୂର୍ତ୍ତ। ଗତ ଅନେକ ବର୍ଷ ଧରି ଆମେ ଏହା ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲୁ। ଆମେ ଆମର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିଛୁ।”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here