Home India ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ପୂଜାରି, ତାମିଲନାଡ଼ୁର ପ୍ରମୁଖ ମନ୍ଦିରରେ କରିବେ ପୂଜା

ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ପୂଜାରି, ତାମିଲନାଡ଼ୁର ପ୍ରମୁଖ ମନ୍ଦିରରେ କରିବେ ପୂଜା

0
ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ପୂଜାରି, ତାମିଲନାଡ଼ୁର ପ୍ରମୁଖ ମନ୍ଦିରରେ କରିବେ ପୂଜା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୯/୦୯ : ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସମାଜରେ ସମାନ ଅଧିକାର ଦେବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରଶଂସନୀୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ତାମିଲନାଡୁ ସରକାର ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଦକ୍ଷତା ଆଧାରରେ ପୁରୋହିତ ହେବାର ସୁଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅର୍ଥାତ୍ ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ପୂଜା କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ ଏବଂ ମନ୍ଦିରରେ ପୁରୋହିତ ହେବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ପାଳକ ତାଲିମ ଦିଆଯିବ। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଘୋଷଣା କରି ତାମିଲନାଡୁର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏମ.କେ ଷ୍ଟାଲିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ଦ୍ରାବିଡ଼ ଶାସନ ମଡେଲ’ ଅନୁଯାୟୀ ମହିଳାମାନେ ମନ୍ଦିରରେ ମଧ୍ୟ ପୁରୋହିତ କାମ ରହିପାରିବେ। ଏହି ତିନିଜଣ ମହିଳା ତିରୁଚିରାପଲ୍ଲୀର ଶ୍ରୀରଙ୍ଗମ ଶ୍ରୀ ରଙ୍ଗନାଥା ମନ୍ଦିରରଏ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନେଇଛନ୍ତି। ଏହି ତିନିଜଣ ମହିଳା ପୁରୋହିତଙ୍କ ନାମ ହେଉଛି କୃଷ୍ଣଭେନୀ, ଏମ ରାମିଆ ଏବଂ ରଣଜିତା।

ଆର କୃଷ୍ଣଭେନି, ଏମ ରାମିଆ ଏବଂ ରଣଜିତା ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ତିନିଜଣ ମହିଳା ଯିଏକି ପୁରୋହିତ ଟ୍ରେନିଂ ସ୍କୁଲରୁ ତାଲିମ ନେଇଛନ୍ତି। ଏହି ୩ ମହିଳାଙ୍କୁ ବୈଷ୍ଣବ ମନ୍ଦିରରେ ସହକାରୀ ପୁରୋହିତ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯିବ। ଏମାନେ ସମସ୍ତେ ଶିକ୍ଷିତ। ରାମିଆଙ୍କର ମାଷ୍ଟର ଡିଗ୍ରୀ ଅଛି। ପୁରୋହିତ ହେବା ବିଷୟରେ ନିଜର ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରି ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ଈଶ୍ବରଙ୍କ ସେବା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ସେ ତାଲିମ ନେଇଥିଲେ। ଯାହାଫଳରେ ସେ ବଡ଼ ମନ୍ଦିରରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ ଏବଂ ଶିଖିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇପାରିବେ। ଦ୍ୱିତୀୟ ପୁରୋହିତ କୃଷ୍ଣଭେନୀ ଗଣିତରେ ବି.ଏସ୍। କୃଷ୍ଣଭେନୀଙ୍କ ପିତା ଏବଂ ଜେଜେବାପା ଗାଁର ମାରିଆମା ମନ୍ଦିରରେ ସେବା କରିଥିଲେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here