Home India ମହିଳା ଡ୍ରୋନ ପାଇଲଟ୍ ନିଶା ସୋଲାଙ୍କି, ଜାଣନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ବିଶୟରେ

ମହିଳା ଡ୍ରୋନ ପାଇଲଟ୍ ନିଶା ସୋଲାଙ୍କି, ଜାଣନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ବିଶୟରେ

0
ମହିଳା ଡ୍ରୋନ ପାଇଲଟ୍ ନିଶା ସୋଲାଙ୍କି, ଜାଣନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ବିଶୟରେ

ଭୁବନେଶ୍ଵର, ୨୦/୦୩ : ଘର ରୋଷେଇଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପିଲାମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁକିଛି ଆଧୁନିକ ହୋଇଗଲାଣି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ର ପଛୁଆ ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ତେଣୁ ଏକରୁ ଅଧିକ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିକଶିତ ହେଉଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ଅଳ୍ପ କିଛି କୌଶଳ ଅଛି ଯାହା କୃଷକମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚୁଛି। ତେବେ ହରିୟାଣାର ମହିଳା ଡ୍ରୋନ୍ ପାଇଲଟ୍ ନିଶା ସୋଲାଙ୍କି କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଆଧାରରେ ଅଗ୍ରଗତି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ସେ ପ୍ରଚେଷ୍ଟା ମଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ନିଶା ଜଣେ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରୀ। କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସହିତ ଯୋଡିବା ପାଇଁ ସେ ଡ୍ରୋନ୍ ଉଡ଼ାଇବା ଶିଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ଡ୍ରୋନ୍ ପାଇଲଟ୍ ହୋଇ ସେ ଏହାକୁ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ହୁଏ ତାହା କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି। ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ମହିଳା ଏବଂ ଯୁବକ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ନିଶା ସଚେତନତାର ବାର୍ତ୍ତା ବାଣ୍ଟୁଛନ୍ତି।

ନିଶା ଯେତେବେଳେ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଡ୍ରୋନର ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ଏହାର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ, ସେ କିଛି ନୂଆ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ପ୍ରଫେସନାଲ୍ ଡ୍ରୋନ୍ ପାଇଲଟ୍ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ କରିଥିଲେ। ଏବେ ସେ ମହାରଣା ପ୍ରତାପ ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ଣ୍ଣଲରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଡ୍ରୋନ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନେକ କୃଷକଙ୍କୁ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ବିଷୟରେ ଶିକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି।

ନିଶା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଡ୍ରୋନ୍ ଚାଷ ​​ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବାର ଅନେକ ଲାଭ ଅଛି। ଯାହା ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ କମ୍ ନୁହେଁ। କୃଷକମାନେ କେବଳ ଡ୍ରୋନରୁ ଜଳ ଏବଂ କୀଟନାଶକ ଔଷଧ ସ୍ପ୍ରେ କରି ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଜଳ ସଞ୍ଚୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ, ବରଂ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା କାମକୁ କିଛି ମିନିଟରେ ପରିଣତ କରିପାରିବେ। ପାରମ୍ପାରିକ ଉପାୟରେ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ କଲେ ଗୋଟିଏ ଏକର ଜମିରେ ୨୦୦ ଲିଟର ପାଣି ଆବଶ୍ୟକ। ଯେଉଁଠାରେ ଡ୍ରୋନ୍ ମାତ୍ର ୧୦ ଲିଟର ପାଣି ଖାଇଥାଏ। ଏହା ସହିତ ଔଷଧର ଯଥେଷ୍ଟ ସଞ୍ଚୟ ଅଛି। ପାରମ୍ପାରିକ ଚାଷରେ କୃଷକମାନେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା କୀଟନାଶକ ଛିଞ୍ଚିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥିବା ବେଳେ ଡ୍ରୋନ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହୋଇପାରିବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here