Home Health ଟିକା ବଜାରରେ କଣ କଣ ରହିଛି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ

ଟିକା ବଜାରରେ କଣ କଣ ରହିଛି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ

0
ଟିକା ବଜାରରେ କଣ କଣ ରହିଛି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ
Vaccination

ଭାରତର ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ ନିୟାମକ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ହେଉଛି ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଔଷଧର ମୂଲ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ଏହାର ହସ୍ତକ୍ଷେପ – ଗତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏନଡିଏ ସରକାର ଧୀରେ ଧୀରେ ବିସ୍ତାର ହୋଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଡାକ୍ତରୀ ଉପକରଣ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ପାରାସିଟାମୋଲ, ଆଇବୁପ୍ରୋଫେନ୍, ଆମୋକ୍ସିସିଲିନ୍ – ଏକାଧିକ ଭାରତୀୟ ଉତ୍ପାଦକଙ୍କ ସହିତ ସମସ୍ତ ଅଣୁ, ଚାହିଦା-ଯୋଗାଣ ସନ୍ତୁଳନ ଏବଂ ଏକ ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ ବଜାର ପରିବେଶ – ବର୍ତ୍ତମାନ ମୂଲ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଥିବା 950 ପ୍ଲସ୍ ଔଷଧ ମଧ୍ୟରେ ଅଛି |

ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ବଢୁଥିବା ମାମଲା ମଧ୍ୟରେ ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଯେତେବେଳେ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଏ, ତଥାପି, ପରିସ୍ଥିତି ବିପରୀତ ଅଟେ | ଭାରତରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁଇଟି କୋଭିଡ୍ -19 ଟିକା ଅଛି ଯାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଗୋଟିଏ କମ୍ପାନି ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ | ଏକ ଯୋଗାଣ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଅଛି ଏବଂ ଚାହିଦା ହିସାବରେ ଉପଲବ୍ଧତାକୁ ଅତିକ୍ରମ କରୁଛି, 30 ଟି ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ଏକାଧିକ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନା ଏହି ଦୁଇ ଉତ୍ପାଦକଙ୍କୁ ଗୋଡ଼ାଉଛନ୍ତି। ଏଠାରେ, ତଥାପି, ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଔଷଧ ଏବଂ ଏପରିକି ଉପକରଣ ପାଇଁ ଏହାର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ନୀତିକୁ ବିଚଳିତ କରି ସ୍ପଷ୍ଟ ଅଭାବ ପରିସ୍ଥିତି ସତ୍ତ୍ବେ ମୂଲ୍ୟ ନିର୍ଧାରଣକୁ ନେଇ ସରକାର ଏକ ମୁକ୍ତ ବଜାର ନୀତି ବାଛିଛନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here