Home India ଭାରତୀୟ ସେନାରେ ଏହି ମହିଳାଙ୍କର ରହିଛି ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଅବଦାନ

ଭାରତୀୟ ସେନାରେ ଏହି ମହିଳାଙ୍କର ରହିଛି ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଅବଦାନ

0
ଭାରତୀୟ ସେନାରେ ଏହି ମହିଳାଙ୍କର ରହିଛି ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଅବଦାନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୦୬/୦୩ : ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ ପାଳନ କରାଯିବ। ପ୍ରତିବର୍ଷ ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ମହିଳା ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହି ଦିନ ପାଳନ କରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଅଧିକାର ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବା। ସମାଜରେ ଅବଦାନ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରିବା ଏବଂ ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସମାନ ସୁଯୋଗ ଦେବା। ଗତ କିଛି ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ମହିଳାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ସୁଧୁରିଛି। ଆଜି ମହିଳାମାନେ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ର ନିର୍ମାଣରେ ସହଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ମହିଳାମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଏପରି ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ଘରର ଚାରି କାନ୍ଥ ଭିତରେ ରହୁଥିଲେ। ଘର, ପରିବାର ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କର ପାଳନପୋଷଣ କରୁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଆଜି ସେ ଦେଶ ସୀମାରେ ଭାରତକୁ ବାହ୍ୟ ବିପଦରୁ ରକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି। ଆଜି ଅନେକ ମହିଳା ଭାରତୀୟ ସେନାରେ ଉଚ୍ଚ ପଦବୀରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। କେତେକ ମହିଳା ବାୟୁସେନାରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଉଡ଼ାଉଥିବାବେଳେ କେତେକ ନୌସେନା ୟୁନିଫର୍ମରେ ଭାରତର ଗର୍ବ ବଢାଉଛନ୍ତି। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ ଅବସରରେ, ଭାରତୀୟ ସେନାର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ମହିଳା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଅଦମ୍ୟ ସାହସ ଦେଶର ଗର୍ବ ବଢାଉଛି ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମହିଳାଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଉଛି।

ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ ପୁନିତା ଆରୋରା

ଅନେକ ମହିଳା ଅଧିକାରୀ ଭାରତୀୟ ସେନାରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ ଅନେକ ପଦବୀରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବାବେଳେ ଦେଶ ସେବାରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ମହିଳା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗକୁ ରାସ୍ତା ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଶ୍ରେୟ ପୁନିତା ଆରୋରାକୁ ମିଳିବା ଉଚିତ୍। ପୁନିତା ଆରୋରା ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ପ୍ରଥମ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ ଥିଲେ। ସେ ସ୍ୱାଧୀନତା ପୂର୍ବରୁ ୧୩ ଅକ୍ଟୋବର ୧୯୩୨ରେ ପାକିସ୍ତାନର ଲାହୋର ପ୍ରଦେଶରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ୨୦୦୪ ମସିହାରେ ସେ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ ପଦରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଥିଲେ। ସେ ନୌସେନାରେ ୩୬ ବର୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ମୋଟ ୧୫ଟି ପଦକ ପାଇଥିଲେ।

ପ୍ରଥମ ଶହୀଦ ମହିଳା କିରଣ ଶେଖାୱତ

ଭାରତୀୟ ସେନାରେ ମହିଳାଙ୍କ ଯୋଗଦାନ ଏକ ସଫଳତା, କିନ୍ତୁ ଦେଶ ପାଇଁ ବଳିଦାନ ଏକ ଗର୍ବର ବିଷୟ। ଏହି ଗର୍ବ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଶହୀଦ କିରଣ ଶେଖାୱତଙ୍କ ନାମରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି। କିରଣ ଶେଖାୱତ ୧୯୮୮ ମେ ୧ରେ ରାଜସ୍ଥାନର ସେଫରାଗୁୱାରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ହରିୟାଣାରେ ବିବାହ ପରେ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଥିବା ସମୟରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ୨୦୧୦ ମସିହାରେ ସେ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ। ୨୪ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୫ ରାତିରେ ଗୋଆରେ ଏକ ଡର୍ନିୟର ସିସିଟିଭି ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ସେ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ।

ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଏୟାର ମାର୍ଶଲ ପଦ୍ମାବତୀ ବନ୍ଦୋପାଧ୍ୟାୟ

ପଦ୍ମାବତୀ ବନ୍ଦୋପାଧ୍ୟାୟ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଏୟାର ମାର୍ଶଲ ଥିଲେ। ସେ ୧୯୬୮ ମସିହାରେ ବାୟୁସେନାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ୩୪ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶ ସେବା କରିଥିଲେ। ୨୦୦୨ ମସିହାରେ ପଦ୍ମାବତୀଙ୍କୁ ଏୟାର ଭାଇସ ମାର୍ଶଲ ପଦବୀକୁ ଉନ୍ନୀତ କରାଯାଇଥିଲା।

କାର୍ଗିଲ୍ ଗାର୍ଲ ଗୁଞ୍ଜନ ସକ୍ସେନା

ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଗୁଞ୍ଜନ ସକ୍ସେନା କାର୍ଗିଲ୍ ଗାର୍ଲ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା। କାର୍ଗିଲ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଗୁଞ୍ଜନ ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ନିଜର ସାହସ ଦେଖାଇଥିଲେ। ସେ ପ୍ରଥମ ମହିଳା ପାଇଲଟ୍ ଯିଏକି କାର୍ଗିଲ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ଭାବେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ସହିତ ଲଢେଇ କରିଥିଲେ। ଗୁଞ୍ଜନଙ୍କୁ ଶୌର୍ଯ୍ୟବୀର ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here