Home Health ଲାମ୍ବଡା ଭାଇରସ ମାଡୁଛି, ଜାଣନ୍ତୁ ଭାରତରେ ଏହାର ସ୍ଥିତି

ଲାମ୍ବଡା ଭାଇରସ ମାଡୁଛି, ଜାଣନ୍ତୁ ଭାରତରେ ଏହାର ସ୍ଥିତି

0
ଲାମ୍ବଡା ଭାଇରସ ମାଡୁଛି, ଜାଣନ୍ତୁ ଭାରତରେ ଏହାର ସ୍ଥିତି
Lambda variant found in 29 countries

ଶତାଧିକ ଦେଶରେ ଡେଲଟା ଭାଇରସ ଚିନ୍ତାଜନକ ଭାବେ ବ୍ୟାପୁଥିବା ବେଳେ କରୋନାର ଲାମ୍ବାଡା ଭାଇରସକୁ ନେଇ ମଧ୍ଯ ସମ ପରିମାଣରେ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ଉପରେ ଦିଆଯ଼ାଇଥିବା ମ୍ୟାପରୁ ଯ଼ାହା ଜଣାଯ଼ାଉଛି ଏବେ ଲାମ୍ବଡା ଭାଇରସ ବିଶ୍ବର 29ଟି ଦେଶରେ ବ୍ୟାପି ସାରିଲାଣି। ପ୍ରଥମେ ପେରୁରେ କରୋନାର ଲାମ୍ବଡା ଭାଇରସ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା। ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାର ଦେଶଗୁଡ଼ିକରେ ଏହା ବିଶେଷ ଭାବେ ସଂକ୍ରମଣ ବଢ଼ାଇବାରେ ଲାଗିଛି।

ଜୁଲାଇ 9 ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ  ଆମେରିକାରେ ଏପର୍ଯ଼୍ୟନ୍ତ 657 ଜଣ ଲାମ୍ବଡା ଭାଇରସରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇସାରିଲେଣି । ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ WHO ଏହାକୁ Variant of Interest ଘୋଷଣା କରିଛି ।….

ମ୍ୟୁଟେସନ କାରଣରୁ ଲାମ୍ବଡା ଭାଇରସ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇ ଦ୍ରୁଣ ସଂକ୍ରମଣ କରାଉଛି  । ଏପରିକି କିଛି ସ୍ଥାନରେ ଟିକା ନେଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହା ସଂକ୍ରମିତ କରୁଥିବା ଦେଖାଯ଼ାଉଛି । ତେବେ ଫାଇଜର ଓ ମଡର୍ଣ୍ଣା ଦାବି କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଲାମ୍ବଡାକୁ ଅକାମି କରିବାରେ ସେମାନଙ୍କ ଟିକା ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେଉଛି  ।

ଅବଶ୍ୟ ଭାରତରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲାମ୍ବଡା ଭାଇରସ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ । ନିତି ଆୟୋଗ ସଦସ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଭାରତରେ ଲାମ୍ବଡା ସଂକ୍ରମଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ ।  ତେବେ ଭାରତ ସରକାର ସମସ୍ତ ଭ୍ୟରିଆଣ୍ଟ ଉପରେ ସତର୍କ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଛନ୍ତି ।  ଭାରତରେ ସଂକ୍ରମଣ ବଢ଼ାଉଛି ଡେଲ୍ଟା ଓ ଡେଲଟା ପ୍ଲସ ଭାଇରସ । ଏପରିକି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଦୁଇ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ କାପ୍ପା ଭାଇରସ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ କାପ୍ପା ଭାଇରସ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ୟୁପି ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ଏହି ଲେଖାଟି ଯ଼ଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଛି ତେବେ ଏହାକୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ତଳେ ବଟନରେ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here