Home India କାନପୁରର ହିରୋ ଚା ବିକ୍ରେତା, ଗରିବ ପିଲାଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଦିଅନ୍ତି ନିଜ ରୋଜଗାରର ୮୦%

କାନପୁରର ହିରୋ ଚା ବିକ୍ରେତା, ଗରିବ ପିଲାଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଦିଅନ୍ତି ନିଜ ରୋଜଗାରର ୮୦%

0
କାନପୁରର ହିରୋ ଚା ବିକ୍ରେତା, ଗରିବ ପିଲାଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଦିଅନ୍ତି ନିଜ ରୋଜଗାରର ୮୦%

କାନପୁର, ୨୦/୦୭ : କାନପୁରର ଚା ବିକ୍ରେତା ମେହବୁବ ମଲିକ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହେତୁ ଏକ ସମୟରେ ଅଧ୍ୟୟନ ଶେଷ କରିପାରି ନଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସେ ଶିକ୍ଷାର ମହତ୍ତ୍ଵକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଜାଣିଛନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ ଆଜି ସେ ରୋଜଗାରର ୮୦% ହଜାର ହଜାର ଅଭାବୀ ପିଲାଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷିତ କରିବା ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ୩୪ ବର୍ଷୀୟ ମେହବୁବ ମଲିକ କାନପୁରରେ ଏକ ଚା ଦୋକାନ ଚଳାଉଛନ୍ତି। ପିଲାମାନଙ୍କର ଉତ୍ତମ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ‘ମା ତୁଝେ ସଲାମ ସୋସିଆଲ ଫାଉଣ୍ଡେସନ’ ମଧ୍ୟ ଚଳାଉଛନ୍ତି।

ବାସ୍ତବରେ, ସେ ଏହି କାମ ନିଜେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ସେ ତାଙ୍କ ଦୋକାନରେ ଚାରି ପିଲାଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେଉଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେତେବେଳେ ସେ ଚା ଦୋକାନକୁ ସକାଳୁ ଆସୁଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ଦେଖୁଥଲେ ଯେ ସହରର କିଛି ପିଲା ୟୁନିଫର୍ମ ପିନ୍ଧି ସ୍କୁଲ ଯାଉଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଅନେକ ପିଲା ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କେବଳ ଦିନସାରା ଶ୍ରମିକ ଭାବରେ କାମ କରନ୍ତି। ସେ ଏହି ବ୍ୟବଧାନକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ ଏବଂ ନିଜେ ନିଜ ଦୋକାନରେ ଆଖପାଖର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ଆରମ୍ଭ କଲେ। ସମୟ ସହିତ ଉଭୟ ପିଲାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ସହ ମିଶିବା ଆରମ୍ଭ ହେଲା। ମେହବୁବ ଚାହୁଁଥିଲେ ପିଲାମାନେ ଅଧ୍ୟୟନ ସହିତ ଭଲ ଜୀବନଯାପନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ।

ସେଥିପାଇଁ ସେ ସେମାନଙ୍କୁ ଭଲ ୟୁନିଫର୍ମ ଏବଂ ବହିପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇବା ଆରମ୍ଭ କଲେ। ୨୦୧୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ସେ ଏକକ ଭାବରେ ଏହି ପିଲାମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନେଉଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ପିଲାମାନେ ବଢିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ, ସେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଏତେ ପିଲାଙ୍କ ଦାୟିତ୍ଵ ବହନ କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଗଲା। ସେଥିପାଇଁ ସେ ଏକ ସଙ୍ଗଠନ ଗଠନ କରି ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ସାହାଯ୍ୟ ନେବା ଆରମ୍ଭ କଲେ। ଆଜି ଏହି ଭିତ୍ତିଭୂମି ଅଧୀନରେ ୧୨ ଜଣ ଶିକ୍ଷକ ଦୁଇଟି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଚଳାଉଛନ୍ତି। ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ସହରର ବସ୍ତିରେ ରହୁଥିବା ୧୫୦୦ ପିଲାଙ୍କୁ ମାଗଣା ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଏ।

ମେହବୁବ ମଲିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ସମସ୍ତ ପିଲାମାନେ ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ପରେ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆଡମିଶନ ପାଆନ୍ତି। ସେ ନିଜେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ନିକଟସ୍ଥ ଘରୋଇ କିମ୍ବା ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆଡମିଶନ କରିବାକୁ ନେଇଥାନ୍ତି। ଏହା ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରୟାସର ଫଳାଫଳ ଯେ ଆଜି ଏଠାରୁ ପାସ୍ ହୋଇଥିବା ପିଲାମାନେ ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶରେ ପଢୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ଇଞ୍ଜିନିୟର ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁଛନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here