Home Children ସହର ତୁଳନାରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଶିଶୁ ଅଧିକ ସୁସ୍ଥ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଖରାପ କରୁଛି ପ୍ରଦୂଷଣ

ସହର ତୁଳନାରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଶିଶୁ ଅଧିକ ସୁସ୍ଥ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଖରାପ କରୁଛି ପ୍ରଦୂଷଣ

0
ସହର ତୁଳନାରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଶିଶୁ ଅଧିକ ସୁସ୍ଥ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଖରାପ କରୁଛି ପ୍ରଦୂଷଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୦୧/୦୬ : ସହରାଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କର ବିକାଶ ଗ୍ରାମରେ ରହୁଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଖୁବ୍ କମ୍। ବିଶ୍ଵ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନର ୧୫୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଗବେଷକ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସକ ୨୦୦ଟି ଦେଶରେ ୭୧ ନିୟୁତ ଶିଶୁଙ୍କ ଉପରେ କରାଯାଇଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ୧୯୯୦ ରୁ ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସହରାଞ୍ଚଳ ଏବଂ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ୫ ରୁ ୧୯ ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କର ଉଚ୍ଚତା ଏବଂ ଓଜନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରିଥିଲେ। ଇମ୍ପେରିଆଲ୍ କଲେଜ ଲଣ୍ଡନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପତ୍ରିକା ପ୍ରକୃତିରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଧିକାଂଶ ଦେଶର ସହରରେ ରହୁଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କର ଲମ୍ବ ଏବଂ ଉଚ୍ଚତା ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ବଡି ମାସ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ (BMI) ର ବିଶ୍ଵସ୍ତରୀୟ ବିଶ୍ଳେଷଣ ଅନୁଯାୟୀ, ସହରରେ ରହିବା କାରଣରୁ ଯୁବକମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେବାରେ ଲାଗିଛି।

ପିଲାମାନଙ୍କର ଉଚ୍ଚତା ବୃଦ୍ଧି-
ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ପୁଷ୍ଟିହୀନତା ତୀବ୍ର ହ୍ରାସ ପାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଗତ ୨ ଦଶନ୍ଧିରୁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ପିଲାମାନଙ୍କର ଉଚ୍ଚତାରେ ଭାରତରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ସହର ତୁଳନାରେ, ଏହି ପାର୍ଥକ୍ୟ ୪ ସେ.ମି ରହିଛି।

୯୦ ଦଶକରେ ପିଲାମାନଙ୍କର BMI ରେ ବଡ ପାର୍ଥକ୍ୟ-
ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଗ୍ରାମ ଏବଂ ସହରରେ ରହୁଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କର ଶରୀର ମାସ ସୂଚକାଙ୍କ (BMI) ରେ ଏକ ବଡ଼ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଥିଲା। ତା’ପରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ପିଲାଙ୍କ ତୁଳନାରେ ସହରୀ ଶିଶୁଙ୍କ ଓଜନରେ ୦.୭୨ କିଲୋଗ୍ରାମ / ଏମ୍ ୨ର ପାର୍ଥକ୍ୟ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ BMI ଗୁଡ଼ିକ ଶିଶୁ ଏବଂ କିଶୋରମାନଙ୍କ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ସହରାଞ୍ଚଳ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା। ଯାହାଫଳରେ ସହରାଞ୍ଚଳ-ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ବ୍ୟବଧାନ ବଢିଗଲା। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସହରାଞ୍ଚଳର ବସ୍ତିରେ ରହୁଥିବା ଲୋକମାନେ ଖୋଲା ମଳତ୍ୟାଗ, ଅତ୍ୟଧିକ ଗହଳି ଏବଂ ବେକାରୀ କାରଣରୁ ଗ୍ରାମରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ବହୁତ ଖରାପ ଅଟନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here